Krystian Zimerman gra Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 17:00
W przededniu 66. urodzin Krystiana Zimermana słuchaliśmy jego Chopinowskich interpretacji sprzed lat. Zabrzmiał m.in Koncert fortepianowy e-moll opus 11 utrwalony niespełna miesiąc po zwycięstwie pianisty w IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1975 roku.
Krystian Zimerman
Krystian ZimermanFoto: PAP/Franck Robichon

Podczas występu w Radiowym Domu Muzyki w Katowicach Krystianowi Zimermanowi towarzyszyła Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

Czytaj także: Krystian Zimerman gra solowe utwory Karola Szymanowskiego >>>

Początki wielkiej kariery Zimermana wiążą się właśnie ze słynnym zwycięstwem w konkursie pianistycznym. Zimerman już od początku był jednym z faworytów publiczności, która po ogłoszeniu werdyktu konkursowego dosłownie oszalała z radości. 28 października zaraz po godzinie 23.00 tłum melomanów sforsował wahadłowe drzwi i chwyciwszy zwycięzcę zaczął go podrzucać, skandując jego imię.

Słynny krytyk muzyczny i kulturalny - Jerzy Waldorff opisywał tamten konkurs tak:

"Pierwszy raz wszakże, w całych półwiecznych dziejach Konkursu stało się tak, że kandydat do Grand Prix ujawnił się od samego początku, świetnym talentem wyprzedzając wszystkich konkurentów. Był to 18-letni Polak – Krystian Zimerman, dopiero absolwent Liceum Muzycznego w Katowicach, wychowanek profesora Andrzeja Jasińskiego. Mając wrodzoną łatwość do pokonywania barier techniki, wyróżniał się grą spontaniczną, w młodzieńczy sposób pełną radosnego polotu. Porywał tak, że – słuchając go – nie chciało się nawet próbować szukania usterek w tym fascynującym popisie. Podobny do młodego Chopina, kiedy grał Koncert e-moll zdawało się, że to sam Fryderyk po słonecznej drodze dźwięków, w promiennych blaskach nadziei rusza wartko na podbój świata. W rezultacie też pierwszy raz się zdarzyło, że jeden kandydat Konkursu warszawskiego zgarnął wszystkie czołowe nagrody: Grand Prix i Złoty Medal oraz za najlepsze wykonanie Mazurków, Poloneza i Sonaty".

Posłuchaj
60:31 2022_12_04 15_59_23_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Krystian Zimerman gra Chopina (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 4.12.2022

Godzina emisji: 16.00

mg

Czytaj także

Laureaci Konkursu Chopinowskiego z dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 23:00
Po niemal miesiącu spędzonym w orbicie Konkursu Chopinowskiego wróciliśmy do tradycyjnej formuły naszych niedzielnych spotkań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Kuszlik: by dobrze grać Chopina, należy znać też innych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 17:45
- Z duetu Brahms/Chopin bliższy jest mi ten pierwszy. Bardzo podoba mi się to połączenie klasycznych form i w pewnym sensie też klasycznego sposobu ekspresji z tym romantycznym sosem. Frazy u Brahmsa są naprawdę przejmujące, to muzyka napisana w bardzo inteligentny sposób, od zawsze mnie poruszała - mówił w Dwójce Jakub Kuszlik, laureat 4. nagrody ex aequo XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na początku lutego ukaże się jego debiutancka płyta "Brahms, Chopin".
rozwiń zwiń