Shura Cherkassky. Ostatni romantyk fortepianu rodem z Odessy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 17:33
Bohaterem dzisiejszej audycji z cyklu "Chopin osobisty" był Shura Cherkassky, legendarny ukraińsko-amerykański pianista urodzony w Odessie w 1909 roku.
Shura Cherkassky urodził się w 1909 roku w Odessie. Zmarł w Londynie w wieku 86 lat
Shura Cherkassky urodził się w 1909 roku w Odessie. Zmarł w Londynie w wieku 86 latFoto: Thierry Martinot/Bridgeman Images – RDA/Forum

Shura Cherkassky był najsłynniejszym uczniem Józefa Hofmanna, kontynuatorem romantycznej tradycji, która przejawiała się także w jego fascynujących interpretacjach muzyki Chopina. Nazywany jest "ostatnim romantykiem fortepianu".

W audycji słuchaliśmy głównie nagrań koncertowych Cherkassky'ego zarejestrowanych przez radio BBC, między innymi wykonania Koncertu fortepianowego f-moll op 21, utrwalonego podczas londyńskich Promsów.

Chopinowskie interpretacje pianistów pochodzących z Ukrainy gościły w naszym programie także przed tygodniem. Słuchaliśmy wówczas najlepszej półfinalistki Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku - urodzonej w Charkowie Dinary Klinton, a także zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu im. Van Cliburne'a w 2013 roku - pochodzącego z Kijowa Vadyma Kholodenki.

***

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...


Posłuchaj
59:23 2022_03_06 16_00_10_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Shura Cherkassky, legendarny ukraińsko-amerykański pianista gra Chopina (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 6.03.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Artur Szklener: muzyka Chopina łączy wszystkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 11:00
- Głównym przesłaniem nas wszystkich: artystów, organizatorów, dziennikarzy i słuchaczy jest jedno - to apel o pokój. Muzyka Chopina łączy nas na całym świecie, dedykujemy wszystkie urodzinowe koncerty ofiarom wojny w Ukrainie - mówił na antenie Dwójki Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Liu: swoje występy z okazji 212. rocznicy urodzin Chopina dedykuję ofiarom wojny w Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 12:24
Rzeczą absolutnie naturalną było dla mnie zadedykowanie moich występów z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina ofiarom wojny w Ukrainie - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń