Podwójne życie Kiki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 11:55
Z okazji wydania książki "Podwójne życie Szaszkiewiczowej" rozmawialiśmy z jej autorką - Kiką Szaszkiewiczową.
Audio
Fragment okładki
Fragment okładkiFoto: fot. materiały promocyjne

"Podwójne życie Szaszkiewiczowej" - tom wspomnień Ireny Kiki Szaszkiewiczowej - opowiada o dzieciństwie spędzonym w majątku rodzinnym Babica pod Rzeszowem, o lwowskiej młodości, o trudnych czasach okupacji i pracy w konspiracji, potem o powojennym życiu w Krakowie, gdy pracując jako pielegniarka jednocześnie prowadziła "drugie życie" artystki "Piwnicy pod Baranami",  by w końcu wyemigrować na wiele lat do Norwegii i tam oprócz pracy zawodowej realizować swoje artystyczne pasje, organizując wystawy obrazów szydełkiem malowanych.

Szczególnie interesujące są związki Szaszkiewiczowej z "Piwnicą" – zaczęło się od rozmów z jej sublokatorem, Piotrem Skrzyneckim, a w końcu kabaret wciągnął Kikę bez reszty. Stała się integralną częścią środowiska "Piwnicy pod Baranami", mimo że była o ćwierć wieku starsza od większości pojawiających się na scenie osób. Szaszkiewiczowa była też bohaterką słynnego komiksu, drukowanego w "Przekroju" na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku (scenariusz – Piotr Skrzynecki, rysunki – Kazimierz Wiśniak).

Zapraszamy na spotkanie z tą barwną, pełną optymizmu osobą, ktorej motto życiowe brzmi : "Bo ja się wszędzie czuję znakomicie". W audycji udział wziął także wnuk autorki Piotr Szaszkiewicz oraz Jan Strzałka, który jej wspomnienia opracował.

Audycję przygotowała Dorota Gacek.

Czytaj także

Kolekcja Szymona Zychowicza

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 10:00
Gościem Artura Orzecha w "Prywatnej kolekcji" był artysta kabaretowy, którego autorska płyta "Po prostu" ukazała się właśnie nakładem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak czastuszka limerykiem została

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 19:30
Dzieła Enescu, Musorgskiego i Szczerdina zabrzmiały podczas bukareszteńskiego festiwalu w interpretacji Orkiestry teatru Maryjskiego pod batutą Walerego Giergiewa.
rozwiń zwiń