REKLAMA

Zapach prowansalskiej lawendy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 16:38
Marcel Pagnol to jeden z tych pisarzy francuskich, którzy mimo upływu lat cieszą się niesłabnącą poczytnością. Porównywany z Markiem Twainem, wciąż wystawiany i wznawiany, wciąż przekładany - także w Polsce.
Audio

To autor związany z Marsylią i Prowansją, którą opisywał w swoich sztukach i powieściach, a także w pogodnych wspomnieniach z dzieciństwa. W "Zakładce literackiej" przypominieliśmy tego interesującego twórcę, ponieważ ukazały się na polskim rynku nowe przekłady jego prozy.

O życiu i twórczości tego pisarza, jak również o spekulacjach na temat jego domniemanej kolaboracji z rządem Vichy opowiadała dr Joanna Żurowska z Uniwersytetu Warszawskiego, a o nowych przekładach – tłumaczka Małgorzata Paszke.

- Mniej więcej dziesięć lat temu dostałam od mojej francuskiej przyjaciółki "Wodę ze wzgórz" Pagnola i od pierwszego wejrzenia zakochałam się i w Pagnolu, i w jego Prowansji i w tym cudownie lekkim piórze - wyznała autorka najnowszych przekładów poczytnego autora.

Audycję przy współpracy Ewy Szałkowskiej i Tomasza Obertyna przygotowała  Ewa Stocka-Kalinowska.

Czytaj także

Umarłby, gdyby nie pisał

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 18:26
Jaki może być człowiek, który nieraz, w różny sposób, stykał się ze śmiercią? Jaki może być pisarz, który twierdził, że nie ma żadnej biografii? Kim był Gustaw Flaubert?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak czytać Prousta

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 23:25
W kolejnej audycji z cyklu "Lekcje literatury dla tych co w drodze..." rozmawialiśmy o słynnym cyklu Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu".
rozwiń zwiń