X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie niezwykłe "Chorążego emigracji"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 15:32
Tymon Terlecki – wybitny znawca teatru, krytyk, eseista, współpracownik Radia Wolna Europa – należy do wielkich niedocenionych polskiej kultury.
Audio
Tymon Terlecki
Tymon TerleckiFoto: Archiwum Emigracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

– Kiedy słyszałam, jak wielkie są zasługi Tymona Terleckiego, i to z tamtej, londyńskiej strony, pomyślałam, że spotkał go rodzaj dziejowej niesprawiedliwości – mówiła w Dwójce profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska. Goście audycji z cyklu "Zakładka literacka" – także Marzena Kuraś z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i profesor Edward Krasiński, redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego" – rozmawiali o niedocenionym "Chorążym emigracji", jak zwano Terleckiego. Okazją do dyskusji, do przywrócenia pamięci o znakomitym humaniście, jest wydanie "Pamiętnika Teatralnego" poświęconego w całości właśnie Tymonowi Terleckiemu.
Tymon Terlecki, urodzony w 1905 roku w Przemyślu, współtworzył międzywojenne środowisko teatralne Polski: był, jak przypomniał prof. Krasiński, wielkim krytykiem teatralnym Lwowa (później Warszawy), reformatorem ówczesnej krytyki teatralnej. Należał do bliskich współpracowników Leona Schillera, pełnił funkcje redaktora ważnym pism teatralnych.
Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do Armii Polskiej we Francji. Założył tygodnik "Polska Walcząca" i redagował go w Paryżu, następnie w Londynie. Po wojnie pozostał na emigracji. Mieszkał w Londynie, współpracował z paryską "Kulturą" oraz z Rozgłośnią Polskiego Radia Wolna Europa. Od 1964 mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie w Chicago teorię literatury i teatru. Ważniejsze tytuły z ogromnego dorobku Tymona Terleckiego to: "Krytyka personalistyczna", "Rodowód poetycki Ryszarda Berwińskiego", "Teatr amatorski", "Pani Helena", "Książki, ludzie i kulisy".  

Posłuchaj nagrań związanych z Tymonem Terleckim zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Tym, co zwraca szczególną uwagę w nowo wydanym "Pamiętniku Teatralnym", jest blok korespondencji Tymona Terleckiego z innymi ludźmi teatru: Bohdanem Korzeniewskim, Józefem Szczublewskim i Zbigniewem Raszewskim. Po lekturze tych listów daje się zauważyć wzajemna, ścisła współpraca na polu naukowym, pozwalająca orientować się emigrantowi Terleckiemu w życiu teatralnym Polski na bieżąco. Korespondenci wymieniali się materiałami, recenzjami na temat swoich prac, uwagami, a przede wszystkim książkami. W stanie wojennym Tymon Terlecki – wielki autorytet moralny – wspierał swoich przyjaciół (bo z czasem ta znajomość przerodziła się w przyjaźń) także materialnie, śląc kolejne paczki z artykułami pierwszej potrzeby, których wówczas w Polsce brakowało. Wzajemne odwiedziny były prawdziwym wydarzeniem, ale miały miejsce sporadycznie.
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą przygotowała Iwona Malinowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Mackiewicz - pisarz nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 09:53
Poszukiwanie prawdy, doskonałość opisu przyrody, proza wyrastająca z gatunków dziennikarskich - oto nowoczesne cechy twórczości pisarza, którego 110. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń