BBC Proms: III symfonia, czyli Mahler niekonwencjonalny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 13:00
"Świat nigdy nie słyszał czegoś takiego, jak moja symfonia" - to dość śmiałe stwierdzenie jak na kompozytora, ale uzasadnione w przypadku dzieła Gustawa Mahlera. W Londynie zagra ją lipska orkiestra Gewandhaus pod batutą Alana Gilberta.
Orkiestra lipskiego Gewandhausu
Orkiestra lipskiego GewandhausuFoto: Jens Gerber/mat. prasowe

"III symfonia" Mahlera rozwija się w sześciu częściach, odmalowując muzyczny portret najgłębszej esencji natury. Pogańscy bogowie i święci chrześcijańscy, kwieciste łąki i leśna cisza - instrumenty i głosy łączą się we wspólnym przekraczaniu granic konwencjonalnej muzyki

Amerykański dyrygent Alan Gilbert powraca do tego arcydzieła w pierwszym z dwóch koncertów promenadowych, na których występuje Leipzig Gewandhaus Orchestra.

Program:
Gustaw Mahler III Symfonia d-moll, wyk. Gerhild Romberger - mezzosopran, Chóry i Orkiestra Lipskiego Gewandhausu, dyr. Alan Gilbert

Na transmisję z Royal Albert Hall (Prom 73) zaprasza Ewa Szczecińska.

11 września (czwartek), godz. 20.30-22.45 (wprowadzenie o godz. 19.00)

BBC Proms/mc

Czytaj także

Nowa Muzyka w nowej siedzibie NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 14:00
Kolejna atrakcja Festiwalu Otwarcia to koncert inauguracyjny Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. W czwartek, 30 października znakomita orkiestra pod batutą swego II dyrygenta Michała Klauzy wykona dzieła Andrzej Dziadka, Oscara Pradosa Sillero oraz Johna Adamsa.
rozwiń zwiń