"To jedyne świeckie utwory Heinricha Schütza"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 13:42
- Takiej beztroski i lekkości nie słychać już w żadnym z jego późniejszych dzieł - o wczesnych madrygałach najwybitniejszego niemieckiego kompozytora tworzącego przed Bachem opowiadał w Dwójce Konrad Junghänel, szef zespołu Cantus Cölln.
Audio
  • Konrad Junghänel o twórczości Heinricha Schütza, Johanna Hermanna Scheina i Heinricha Alberta. Rozmawiała Monika Zając (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Heinrich Schtz na obrazie Christopha Spetnera z 1660 roku
Heinrich Schütz na obrazie Christopha Spetnera z 1660 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna
shutterstock kościół pokoju świdnica.jpg
Kościół Pokoju w Świdnicy. Miał rozpaść się 300 lat temu

Ceniona grupa Cantus Cölln zaprezentowała na XVIII Festiwalu Bachowskim w Świdnicy program złożony z madrygałów skomponowanych przez trzech niemieckich kompozytorów: Heinricha Schütza, Johanna Hermanna Scheina i Heinricha Alberta. Konrad Junghänel zwrócił w Dwójce uwagę na elementy łączące tych twórców: - Schütz i Schein mieszkali w Dreźnie i tworzyli w tych samych czasach. Z kolei Heinrich Albert był ich uczniem.

Największą sławę zyskał Heinrich Schütz, który był źródłem inspiracji dla wielu późniejszych niemieckich kompozytorów. Konrad Junghänel opowiadał, że swój debiutancki zbiór madrygałów Schütz napisał w Wenecji, dlatego są one przesiąknięte włoską radością życia. Późniejszy okres w życiu kompozytora przypadł na mroczne czasy wojny trzydziestoletniej. Schütz wrócił do Niemczech, gdzie jako protestant skupił się na pisaniu muzyki religijnej.

Szef Cantus Cölln opowiedział też o różnych możliwościach interpretacyjnych madrygałów Schütza, wynikających z braku zapisu nutowego dla instrumentów. Wspomniał ponadto ciekawą historię dotyczącą Heinricha Alberta i jego twórczych spotkań w "dyniowym domku" w Królewcu.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Konrad Junghänel (szef Cantus Cölln)

Data emisji: 30.07.2017

Godzina emisji: 19.40

bch/jp

Czytaj także

Władysław Kłosiewicz: muzyka Bacha nie daje zasnąć

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 14:00
- Jest to muzyka niezwykła, wspaniała, z czasem odkrywa się w niej coraz więcej zakamarków, tajemnic, przepięknych miejsc i problemów – mówił znakomity klawesynista Władysław Kłosiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jana Semerádová: gramy barok zakorzeniony we współczesności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 11:20
Przy okazji koncertu {oh!} Orkiestry Historycznej w ramach cyklu ''Muzyka dawna'' organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia gościem Dwójki była znakomita flecistka Jana Semerádová.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petra Müllejans i barok szalonych studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 19:00
– Wszystko zaczęło się w pewną noc sylwestrową, gdy wypiliśmy trochę szampana i podjęliśmy śmiałą decyzję, by założyć zespół – mówiła szefowa Fryburskiej Orkiestry Barokowej.
rozwiń zwiń