X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cedric Tiberghien: Schuman komponował z pasją i miłością

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 14:09
- Fantazja op. 17 to jedno z największych arcydzieł muzyki fortepianowej. To utwór pełen pasji, poezji i miłości. Pierwotnie pisał go bowiem z myślą o Klarze Wieck, dając muzyką wyraz tęsknocie za ukochaną – mówił w Dwójce znakomity pianista.
Audio
  • Wywiad z Cédriciem Tiberghienem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Rozmowa z Emilie Hörnlund (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Cedric Tiberghien
Cedric TiberghienFoto: Benjamin Ealovega/mat. prasowe

Giovanni-Antonini©Francesco Ferla 1200.jpg
Giovanni Antonini. Kucharz Wratislavii Cantans

Z Cedriciem Tiberghienem rozmawialiśmy w przerwie koncertu transmitowanego przez Dwójkę z Aldeburgh, w którego programie znalazła się m.in. Fantazja op. 17 Roberta Schumanna.

- Myślę, że to miał być rodzaj intymnego listu miłosnego, przeznaczonego wyłącznie dla ukochanej. To nie jest kompozycja jakich wiele, taka, która narodziła się we wnętrzu twórcy, ale przeznaczona była dla publiczności, do niej skierowana. Fantazja nigdy tego wnętrza nie opuściła. To swego rodzaju duchowa podróż Schumanna do zakamarków jego duszy. Jest bardzo intymna. Moim zadaniem jako wykonawcy jest sprawić, by słuchacze zechcieli mi towarzyszyć w tej wewnętrznej wędrówce - powiedział pianista zauważając, że Schuman komponując nie zastanawiał się nad tym, czy pisze na fortepian, czy też na skrzypce, bo istotne dla niego były tylko emocje.

Artysta wskazał również na jeden bardzo podchwytliwy moment pod koniec II części kompozycji Schumanna, który sprawia mu najwięcej trudności. - Obydwie ręce pianisty muszą podskoczyć do góry i wylądować po przeciwległych stronach klawiatury. Najtrudniejsze jest to, że nie można ich obu kontrolować wzrokiem, bo wędrują w innych kierunkach. To chyba najbardziej niebezpieczny fragment i zawsze trochę się go obawiam – powiedział gość Dwójki.

Z jakimi innymi trudnościami musi się zmierzyć Cedric Tiberghien wykonując Fantazję? W jaki sposób artysta dobiera repertuar? Jakie są jego najbliższe muzyczne plany? O tym w nagraniu wywiadu. Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Emilie Hörnlund z Kwartetu Chiaroscuro.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Goście: Cedric Tiberghien (pianista), Emilie Hörnlund (skrzypaczka)

Data emisji: 19.06.2018

Godzina emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Letni festiwal muzyczny".

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hadelich: II Koncert Bartóka to moje ulubione dzieło

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 13:44
- Znajdziemy w nim wszelkie rodzaje ludzkich doświadczeń. To bardzo namiętne, silnie emocjonalne dzieło - mówił skrzypek, który wystąpił w Katowicach razem z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julianna Awdiejewa: ten koncert Rachmaninowa to muzyczne K2

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 08:00
- Jest nagranie, na którym Rachmaninow osobiście wykonuje swój III Koncert fortepianowy. Dla muzyka to niezwykle trudne zadanie i zarazem cel, aby się z tym zmierzyć i dorównać jego poziomowi - mówiła w Dwójce znakomita pianistka.
rozwiń zwiń