X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Václav Luks: w muzyce Chopina bardzo wyraźne są polskie korzenie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 16:05
- Tym, co jest bardzo ważne i charakterystyczne dla polskiej muzyki to częste i mocno podkreślane elementy narodowe, ten styl a la polacca. Pod tym względem czeska muzyka XVIII i XIX wieku jest jakby bardziej kosmopolityczna - mówił w Dwójce dyrygent Václav Luks.
Audio
  • Václav Luks o muzyce Fryderyka Chopina, jego "Koncercie fortepianowym e-moll" op. 11 i różnicach między czeskimi a polskimi kompozytorami (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Krzysztof Książek o grze na fortepianie historycznym (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Vclav Luks podczas koncertu w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa
Václav Luks podczas koncertu w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego EuropaFoto: Archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

W środę (15.08) Czech poprowadził koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa. Kierowana przez niego {oh!} Orkiestra Historyczna, której towarzyszył pianista Krzysztof Książek wykonała m.in. chopinowski Koncert fortepianowy e-moll op. 11.

- Oczywiście trzeba zauważyć długą polską tradycję wykonawczą tego utworu i wiele powstałych dotąd nagrań. My jednak chcemy skupić się przede wszystkim na partyturze. U Chopina jest ona bardzo dokładna i precyzyjna. Można tam odnaleźć oznaczenia wykonawcze, tempo rubato, crescendo, decrescendo. Wszystkie te małe szczegóły są u niego wyraźnie zaznaczone. Chemy podążać za tymi wskazówkami, zostawiając nieco z boku wspomnianą tradycję ostatnich 50 lat - tłumaczył Václav Luks.

Czym różniło się wykonanie, które usłyszeć można było podczas tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa od koncertu symfonicznego? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z solistą środowego koncertu - Krzysztofem Książkiem.

***

Rozmawiał: Maciej Łukasz Gołębiowski

Gość: Václav Luks (dyrygent, klawesynista i waltornista)

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 17.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 08:00
- Jest to koncert napisany głównie pianistycznie i ta orkiestracja żartobliwie bywa nawet przyrównywana do harmonizacji - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o swoim stosunku do Koncertu f-moll Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gianandrea Noseda: w muzyce narodowość nie ma znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 08:51
- Nie przywiązuje się zbyt wielkiej wagi do tego, czy siedzący obok kolega to Francuz, Włoch, Polak czy Duńczyk. Cel jest jeden – służyć swym talentem zespołowi, służyć muzyce - mówił w Dwójce włoski dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seong-Jin Cho: muzyka Chopina jest blisko do Bacha

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 11:50
- U Chopina ważna jest polifonia, zwłaszcza w tych utworach jak Ballada f-moll, Polonez-Fantazja czy Barkarola. Jego późne utwory są skomplikowane harmonicznie i złożone pod względem prowadzenia głosów - mówił w Dwójce zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń