Václav Luks: w muzyce Chopina bardzo wyraźne są polskie korzenie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 16:05
- Tym, co jest bardzo ważne i charakterystyczne dla polskiej muzyki to częste i mocno podkreślane elementy narodowe, ten styl a la polacca. Pod tym względem czeska muzyka XVIII i XIX wieku jest jakby bardziej kosmopolityczna - mówił w Dwójce dyrygent Václav Luks.
Audio
  • Václav Luks o muzyce Fryderyka Chopina, jego "Koncercie fortepianowym e-moll" op. 11 i różnicach między czeskimi a polskimi kompozytorami (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
  • Krzysztof Książek o grze na fortepianie historycznym (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Vclav Luks podczas koncertu w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa
Václav Luks podczas koncertu w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego EuropaFoto: Archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

W środę (15.08) Czech poprowadził koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa. Kierowana przez niego {oh!} Orkiestra Historyczna, której towarzyszył pianista Krzysztof Książek wykonała m.in. chopinowski Koncert fortepianowy e-moll op. 11.

- Oczywiście trzeba zauważyć długą polską tradycję wykonawczą tego utworu i wiele powstałych dotąd nagrań. My jednak chcemy skupić się przede wszystkim na partyturze. U Chopina jest ona bardzo dokładna i precyzyjna. Można tam odnaleźć oznaczenia wykonawcze, tempo rubato, crescendo, decrescendo. Wszystkie te małe szczegóły są u niego wyraźnie zaznaczone. Chemy podążać za tymi wskazówkami, zostawiając nieco z boku wspomnianą tradycję ostatnich 50 lat - tłumaczył Václav Luks.

Czym różniło się wykonanie, które usłyszeć można było podczas tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa od koncertu symfonicznego? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z solistą środowego koncertu - Krzysztofem Książkiem.

***

Rozmawiał: Maciej Łukasz Gołębiowski

Gość: Václav Luks (dyrygent, klawesynista i waltornista)

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 17.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/mko

Czytaj także

Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 08:00
- Jest to koncert napisany głównie pianistycznie i ta orkiestracja żartobliwie bywa nawet przyrównywana do harmonizacji - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o swoim stosunku do Koncertu f-moll Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gianandrea Noseda: w muzyce narodowość nie ma znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 08:51
- Nie przywiązuje się zbyt wielkiej wagi do tego, czy siedzący obok kolega to Francuz, Włoch, Polak czy Duńczyk. Cel jest jeden – służyć swym talentem zespołowi, służyć muzyce - mówił w Dwójce włoski dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seong-Jin Cho: muzyka Chopina jest blisko do Bacha

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 11:50
- U Chopina ważna jest polifonia, zwłaszcza w tych utworach jak Ballada f-moll, Polonez-Fantazja czy Barkarola. Jego późne utwory są skomplikowane harmonicznie i złożone pod względem prowadzenia głosów - mówił w Dwójce zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń