"Sforziada". XV-wieczna księga i jej droga z Włoch do Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 13:07
W Bibliotece Narodowej w Warszawie przechowywane jest niezwykłe dzieło z XV wieku, poświęcone Franciszkowi Sforzy, władcy Mediolanu i założycielowi dynastii.
Audio
  • O warszawskim egzemplarzu XV-wiecznej "Sforziady" (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Karta z księgi Sforziada
Karta z księgi "Sforziada"Foto: Polona.pl (domena publiczna)/Peter H. Maltbie (Shutterstock)

Księga została wydana w 1483, 1486 i 1490 roku - z tego ostatniego zachowały się cztery egzemplarze: w Londynie, Paryżu, Florencji i... Warszawie. Co ciekawe, egzemplarz warszawski jest jedynym sygnowanym przez miniaturzystę.

Jak dzieło trafiło do Polski? Pierwotnie przypuszczano, że przywiozła je Bona, później odziedziczył Zygmunt August, a potem rodzina Zamoyskich. W czasie Powstania Warszawskiego Biblioteka Ordynacji Zamojskiej spłonęła, ale dzieło ocalało.

O historii warszawskiego egzemplarza "Sforziady" i rodzinie Sforzów opowiadali w audycji dr Tomasz Makowskidyrektor Biblioteki Narodowej oraz dr Bartłomiej Czarski z Zakładu Starych Druków BN.

***

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 21.10

Materiał został wyemitowany w audycji Letni Festiwal Muzyczny.

pg/am

Czytaj także

Patrimonium. Skarby literatury za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 19:00
- Sięgamy do publikacji, które nie są już chronione prawem autorskim, począwszy od średniowiecza aż do I połowy XX wieku. To ponad milion obiektów - o projekcie upowszechnienie zasobów kultury dwóch największych książnic w Polsce mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski z Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Makowski: w Polsce książek palić nie wolno

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 12:00
- Ze względu na historię, książka w Polsce jest pod specjalną ochroną. Już okupanci wykorzystali ten symbol, gdy podpalili Bibliotekę Narodową, by unicestwić naszą myśl i kulturę - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń