X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Hrabina". Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia w zgodzie z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:13
- Kontynuując zapoczątkowaną przez dyrektor Dwójki Małgorzatę Małaszko-Stasiewicz tradycję inaugurowania sezonu Orkiestry Polskiego Radia utworem wokalno-instrumentalnym, w tym roku rozpoczęliśmy sezon koncertowym, aczkolwiek inscenizowanym, wykonaniem opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor orkiestry.
Audio
  • Rozmowa z uczestnikami koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny Orskiestry Polskiego Radia w Warszawie (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Kaluzy
Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Michała KaluzyFoto: Przemysław Zalewski/PR

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

Koncertowa wersja opery polskiego kompozytora zabrzmiała w niedzielę (15.09) w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. - "Hrabina" nie za często pojawia się na scenach operowych. Może z powodu jej długości, może dlatego, że zamiast recytatywów opera ta ma dialogi, co powoduje, że w pewnym sensie również w materii muzycznej w wielu fragmentach bardziej zbliża się do operetki niż do opery - zastanawiał się Michał Klauza.

Jak przekonywał gość Dwójki, "Hrabina" to przykład doskonałej znajomości stylu opery włoskiej przez Stanisława Moniuszkę. - Wpływy Rossiniego, Donizettiego czy Verdiego są w doskonały sposób połączone z polską muzyką ludową, polskimi tańcami, narodowymi pieśniami. Jest to naprawdę ogromna umiejętność pokazania przez 3 godziny różnorodności stylistycznej ówczesnej Europy. Czuje się tam również wpływy muzyki rosyjskich kompozytorów, szczególnie w muzyce baletowej II aktu - podkreślał dyrygent.

Jak w operze Stanisława Moniuszki odnaleźli się młodzi wykonawcy: Ewa Tracz (Hrabina), Dariusz Machej (Podczaszyc), Robert Ulatowski (Chorąży), Łukasz Załęski (Kazimierz) i Joanna Moskowicz (Panna Ewa)? O tym w nagraniu audycji, której gośćmi byli również reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz oraz odpowiedzialny za przygotowanie chóru Bartosz Michałowski.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska 

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Klauza: staramy się odkrywać polskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:02
- Zmiana nazwy nie wiąże się ze zmianą profilu orkiestry. Nadal są to przede wszystkim utwory polskich kompozytorów. Trochę ich odkrywamy. Często udaje nam się zdobyć jakieś perełki i nagrywamy te niekiedy zapomniane utwory. To duża satysfakcja, tym większa, jeśli udaje nam się wykonać je bez korekt - mówił w Dwójce dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia. Koncert z elementami inscenizacji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 11:38
- Ta opera będzie transmitowana na antenie, a w studiu Lutosławskiego obejrzą ją widzowie, więc mnie jako reżysera oczywiście od razu kusi, żeby lekko podinscenizować koncert - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz.
rozwiń zwiń