"Hrabina". Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia w zgodzie z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:13
- Kontynuując zapoczątkowaną przez dyrektor Dwójki Małgorzatę Małaszko-Stasiewicz tradycję inaugurowania sezonu Orkiestry Polskiego Radia utworem wokalno-instrumentalnym, w tym roku rozpoczęliśmy sezon koncertowym, aczkolwiek inscenizowanym, wykonaniem opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor orkiestry.
Audio
  • Rozmowa z uczestnikami koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny Orskiestry Polskiego Radia w Warszawie (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Orkiestra Polskiego Radia (do maja 2019 Polska Orkiestra Radiowa) pod dyrekcją Michała Kaluzy
Orkiestra Polskiego Radia (do maja 2019 Polska Orkiestra Radiowa) pod dyrekcją Michała KaluzyFoto: Przemysław Zalewski/PR

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

Koncertowa wersja opery polskiego kompozytora zabrzmiała w niedzielę (15.09) w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. - "Hrabina" nie za często pojawia się na scenach operowych. Może z powodu jej długości, może dlatego, że zamiast recytatywów opera ta ma dialogi, co powoduje, że w pewnym sensie również w materii muzycznej w wielu fragmentach bardziej zbliża się do operetki niż do opery - zastanawiał się Michał Klauza.

Jak przekonywał gość Dwójki, "Hrabina" to przykład doskonałej znajomości stylu opery włoskiej przez Stanisława Moniuszkę. - Wpływy Rossiniego, Donizettiego czy Verdiego są w doskonały sposób połączone z polską muzyką ludową, polskimi tańcami, narodowymi pieśniami. Jest to naprawdę ogromna umiejętność pokazania przez 3 godziny różnorodności stylistycznej ówczesnej Europy. Czuje się tam również wpływy muzyki rosyjskich kompozytorów, szczególnie w muzyce baletowej II aktu - podkreślał dyrygent.

Jak w operze Stanisława Moniuszki odnaleźli się młodzi wykonawcy: Ewa Tracz (Hrabina), Dariusz Machej (Podczaszyc), Robert Ulatowski (Chorąży), Łukasz Załęski (Kazimierz) i Joanna Moskowicz (Panna Ewa)? O tym w nagraniu audycji, której gośćmi byli również reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz oraz odpowiedzialny za przygotowanie chóru Bartosz Michałowski.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska 

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 19.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/bch

Czytaj także

Michał Klauza: staramy się odkrywać polskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:02
- Zmiana nazwy nie wiąże się ze zmianą profilu orkiestry. Nadal są to przede wszystkim utwory polskich kompozytorów. Trochę ich odkrywamy. Często udaje nam się zdobyć jakieś perełki i nagrywamy te niekiedy zapomniane utwory. To duża satysfakcja, tym większa, jeśli udaje nam się wykonać je bez korekt - mówił w Dwójce dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia. Koncert z elementami inscenizacji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 11:38
- Ta opera będzie transmitowana na antenie, a w studiu Lutosławskiego obejrzą ją widzowie, więc mnie jako reżysera oczywiście od razu kusi, żeby lekko podinscenizować koncert - mówiła w Dwójce Anna Wieczur-Bluszcz.
rozwiń zwiń