"Ta muzyka to krew dla ciała francuskiej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 14:36
- Wybraliśmy te utwory dlatego, że to część naszego francuskiego dziedzictwa muzycznego, rzadko wykonywana poza granicami Francji - o swoim koncercie na festiwalu "Muzyka w Raju" mówili w Dwójce muzycy zespołu Nevermind.
Audio
  • Zespół Nevermind o swoim występie na festiwalu Muzyka w Raju (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Zespół Nevermind: Louis Creach, Anna Besson, Robin Pharo i Jean Rondeau
Zespół Nevermind: Louis Creac'h, Anna Besson, Robin Pharo i Jean RondeauFoto: Llann Wé²/wikimedia/CC BY 4.0

Francuski kwartet zaprezentował w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina w Gościkowie (dawniej Paradyż) program zatytułowany "Rozbłyski wielkiego wieku". Złożyły się na niego dzieła czołowych kompozytorów z czasów króla Ludwika XIV. - Zauważamy, że poza Francją muzyka Couperina czy Rameau nie jest rozumiana. Nawet w Belgii, bliskiej Francji kulturowo, Rameau nie jest uznawany za czołowego kompozytora, podczas gdy u nas uznaje się go za wybitnego twórcę. Chcemy podzielić się z polską publicznością naszym podziwem dla artystów takich jak właśnie Couperin i Marais - wyjaśniał klawesynista Jean Rondeau.

Muzycy zespołu Nevermind podkreślili, że formuła festiwalu "Muzyka w Raju" pozwala zespołom zaprezentować się od innej strony, niż na co dzień. - Mamy swobodę w doborze utworów, możemy wybierać kompozycje mało znane, oryginalne - mówił Jean Rondeau. - Przeważnie organizatorzy oczekują różnorodności programowej, a tymczasem tutaj mogliśmy zagrać koncert złożony tylko z kwartetów Telemanna.

W rozmowie z Klaudią Baranowską artyści mówili o zbliżających się wyzwaniach, wśród których jest włączenie do repertuaru Nevermind muzyki współczesnej.  Opowiedzieli też o swojej bogatej muzycznej działalności poza zespołem.

***

Rozmawiał: Klaudia Baranowska

Gość: Louis Creac'h, Anna Besson, Robin Pharo i Jean Rondeau (Nevermind)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 22.33

Materiał wyemitowano w audycji "Letni festiwal muzyczny".

bch/mc

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lionel Meunier: Herreweghe zmienił moje życie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 12:00
- Do 18. roku życia nie znosiłem muzyki wokalnej - zdradził Lionel Meunier, szef znakomitego zespołu wokalnego Vox Luminis. Co się zdarzyło potem?
rozwiń zwiń