"Lohengrin" z Tomaszem Koniecznym na żywo z Bayreuth

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 12:00
Niekończące się melodie. Wielkie formy i potężny aparat wykonawczy. W "Letnim Festiwalu Muzycznym" zabieramy Państwa na słynny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth.
Tomasz Konieczny
Tomasz KoniecznyFoto: Wojciech Kusiński/PR

Piotr Beczała 1200.jpg
Piotr Beczała: mój Lohengrin cały czas się zmienia

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth - odbywający się nieprzerwanie od 1876 roku - jest jednym z najważniejszych wydarzeń operowych na świecie. Impreza, prowadzona wciąż przez potomków Richarda Wagnera, wywołuje burzliwe dyskusje nie tylko w dziedzinie interpretacji muzycznej, lecz także w sferze teatralnej. W Bayreuth reżyserują najwybitniejsi, najgłośniejsi i najbardziej kontrowersyjni twórcy.

Co roku spektakle festiwalowe w ramach wymiany Europejskiej Unii Nadawców transmitowane są w Dwójce, która chce zwrócić Państwa uwagę na nowe interpretacje i nowych śpiewaków.

Wykonanie "Lohengrina" w piątek poprowadzi Christian Thielemann, dyrygent specjalizujący się w Wagnerze. W jednej z ról usłyszymy Tomasza Koniecznego.

Program:

Lohengrin - opera romantyczna w trzech aktach, wyk. Klaus Florian Vogt – tenor (Lohengrin), Georg Zeppenfeld – bas (Heinrich der Vogler), Krassimira Stoyanova – sopran (Elsa von  Brabant), Tomasz Konieczny – baryton (Friedrich von Telramund), Elena Pankratova – mezzosopran (Ortrud), Egils Silins – bas (Herold), Michael Gniffke – tenor (Pierwszy Szlachcic Brabancki), Tansel Akzeybek – tenor (Drugi Szlachcic Brabancki), Raimund Nolte – bas (Trzeci Szlachcic Brabancki), Timo Riihonen – bas (Czwarty Szlachcic Brabancki), Chór i Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, dyr. Christian Thielemann

W przerwie koncertu zapraszamy na audycję Anny Skulskiej o Tomaszu Koniecznym.

***

Na transmisję "Lohengrina" w audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zapraszamy w piątek (26.07) w godz. 15.45-22.40. Program poprowadzi Marcin Majchrowski.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: Ryszard Wagner
Czytaj także

Tomasz Konieczny. Z młodzieżą po "Złoto Renu"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 14:30
– To zespół ludzi wprawdzie młodych, ale o niezwykłym potencjale. Jestem z nich bardzo dumny – mówił wybitny śpiewak o uczestnikach Akademii Operowej.
rozwiń zwiń