Zakir Hussain i Rakesh Chaurasia na EtnoKrakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 12:00
W "Słuchaniu świata" przypomnimy koncert znakomitych artystów z Indii, który zainaugurował Euroradio Folk Festival 2015.
Zakir Hussain i Rakesh Chaurasia podczas koncertu inaugurującego 36. Euroradio Folk Festival, 8 lipca 2015
Zakir Hussain i Rakesh Chaurasia podczas koncertu inaugurującego 36. Euroradio Folk Festival, 8 lipca 2015Foto: Michał Ramus/www.michalramus.com/mat. promocyjne

Zakir Hussain to wirtuoz gry na tabli, artysta koncertujący i nagrywający z największymi sławami, również scen jazzowych. Jego ojcem był słynny muzyk Ustad Alla Rakha. Dzięki niemu Zakir uczył się gry na instrumentach od najwcześniejszego dzieciństwa. Występował już jako kilkunastolatek, a w wieku dziewiętnastu lat po raz pierwszy wyjechał do Stanów Zjednoczonych, koncertując u boku Raviego Shankara. Hussain ma na koncie wybitne płyty, z albumem "Making Music" nagranym dla słynnej wytwórni ECM na czele. Krążek ten bywa uznawany za jedną z najwspanialszych muzycznych fuzji Wschodu i Zachodu. Partnerami lidera byli tam John McLaughlin, Jan Garbarek i legendarny Hariprasad Chaurasia – wuj Rakesha.

Rakesh Chaurasia jest nie tylko bratankiem, ale też jednym z najbardziej utalentowanych uczniów Hariprasada Chaurasii. Gra na bansouri, tradycyjnym hinduskim flecie bambusowym. Ma za sobą współpracę m.in. ze słynnym Talvinem Singhiem. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu albumów. Prowadzi m.in. grupę RAF, czyli Rakesh and Frieds.

***

Na audycję z cyklu "Słuchanie świata" w niedzielę (14.08) w godz. 13.00-15.00 zaprasza Kuba Borysiak.

jp/bch


Zobacz więcej na temat: folk Indie Kraków
Czytaj także

Carla Pires i wiecznie młode fado

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 14:31
W "Źródłach" słuchaliśmy m.in. portugalskiego fado w wykonaniu Carli Pires z jej najnowszej płyty "Aqui".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypryjska muzyka tradycyjna wg Pana Dymka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 14:00
- Na Cyprze nie ma prawie żadnych archiwalnych nagrań muzyki ludowej. Najwcześniejsze pochodzą z lat 60. i 70. XX wieku - mówili w Dwójce muzycy zespołu Monsieur Doumani.
rozwiń zwiń