X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cypryjska muzyka tradycyjna wg Pana Dymka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 14:00
- Na Cyprze nie ma prawie żadnych archiwalnych nagrań muzyki ludowej. Najwcześniejsze pochodzą z lat 60. i 70. XX wieku - mówili w Dwójce muzycy zespołu Monsieur Doumani.
Audio
  • Wywiad z zespołem Monsieur Doumani (Źródłogranie/Dwójka)
Zespoł Monsieur Doumani
Zespoł Monsieur DoumaniFoto: materiały prasowe

Folkowe trio inspiruje się nie tylko istniejącymi nagraniami, ale też odwiedza ludzi, którzy pamiętają jeszcze stare melodie i pieśni. - W cypryjskiej muzyce tradycyjnej większość piosenek jest o miłości. My do tych melodii piszemy własne słowa. Dotyczą obecnej sytuacji w kraju i są głęboko zanurzone w życiu codziennym - opowiadali.

Nazwa folkowego zespołu Monsieur Doumani zawiera w sobie wielokulturową tradycję wyspy. Słowo "monsieur" to francusku "pan" zaś "doumani" w języku greckim i tureckim dotyczy sytuacji, kiedy w powietrzu unosi się mnóstwo dymu. - W naszej muzyce jest dużo wpływów, które pozostały po najeźdźcach. Jeszcze niedawno Cypr był pod panowaniem brytyjskim, wcześniej rządzili tu Osmanie, a jeszcze wcześniej Wenecjanie i Francuzi. Można powiedzieć, że jedna z różnic między naszą muzyką a grecką jest taka, że u nas jest więcej elementów starszych kultur tego regionu - wyjaśniali.

Muzycy Monsieur Doumani opowiadali o aktualnej sytuacji cypryjskiej sceny folkowej, ale też wyjaśniali, dlaczego ich muzyka trafia przede wszystkim do dzieci.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzą: Magdalena Tejchma

Gość: muzycy Monsieur Doumani

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śpiew gardłowy. Od Massive Attack do Tuwy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 15:00
- Zanim dowiedziałem się, czym jest śpiew gardłowy, słyszałem go kilkakrotnie, choćby w piosence "Karmacoma" Massive Attack - wspominał Bart Pałyga, jeden z najważniejszych polskich znawców stylu wywodzącego się z Azji Centralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konono no.1: jesteśmy jak Lekarze bez Granic

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
Tak lider słynnego kongijskiego zespołu - Agustin Makuntima Mawangu opisywał status Konono no.1 w Europie. Zupełnie inaczej sprawy się mają w ojczyźnie muzyków...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie zawsze z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:30
- Dzisiejsza kultura sprawia, że staramy się grać płynnie, dbamy o czystość dźwięku. W starszych nagraniach muzyka dudziarska jest bardzo wiejska, typowa do tańca – mówią w Dwójce członkowie Kapeli ze Stęszewa.
rozwiń zwiń