Przyjaźń i jej miejsce w ludzkim życiu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 00:00
Czy każdy człowiek zdolny jest do przyjaźni? Dlaczego przyjaźń jest tak ceniona i pożądana? Jakie są granice stania po stronie przyjaciela?
Dlaczego przyjaźń jest tak ceniona i pożądana?
Dlaczego przyjaźń jest tak ceniona i pożądana?Foto: Shutterstock/Look Studio

Czy przyjaciele muszą być do siebie podobni? Jaka jest rola czasu w przyjaźni? Czy źli ludzie mogą się przyjaźnić? Na ile przyjaźń jest kwestią predyspozycji moralnych, a w jakim stopniu sprawą uczuć?

O znaczeniu przyjaźni i jej miejscu w ludzkim życiu, moralności i myśleniu rozmawialiśmy w audycji z prof. Arturem Szuttą - filozofem z Uniwersytetu Gdańskiego.


Posłuchaj
59:43 2023_09_23 23_00_09_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Przyjaźń i jej miejsce w ludzkim życiu (Rachunek myśli/Dwójka) 

Prof. Artur Szutta - filozof, redaktor naczelny czasopisma "Filozofuj!", pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. W obszarze jego głównych zainteresowań są zagadnienia związane z tematyką obywatelstwa, wielokulturowości, liberalizmu, personalizmu i refleksyjnej równowagi. Autor takich publikacji jak "Intuicje moralne. O poznaniu dobra i zła", "W poszukiwaniu moralnego charakteru" oraz "Obywatelskie nieposłuszeństwo".

Czytaj także:

***

W jednym z poprzednich wydań audycji "Rachunek myśli" rozmawialiśmy o autentyczności. Kojarzymy ją ze szczerością, spontanicznością, wolnością i nonkonformizmem. Niektórzy wiążą ją z patosem autokreacji i wyjątkowością jednostkowego życia. Inni podkreślają rolę autorefleksji i samoodpowiedzialności. Jest doskonałym orężem retorycznym, napędza reklamę i turystykę, stoi u podstaw każdej kolekcji. 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Artur Szutta (filozof, Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 23.09.2023

Godz. emisji: 23.00

mgc/pg

Czytaj także

Behawioryzm - czy kontrola zachowania jest możliwa?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 00:00
W tym wydaniu "Rachunku myśli" spotkaliśmy się z prof. Przemysławem Bąblem, dyrektorem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym porozmawialiśmy o behawioryzmie - a to za sprawą przekładu "Nauki i zachowania człowieka", jednej z najistotniejszych prac amerykańskiego psychologa Burrhusa F. Skinnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaufanie - fundament relacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 00:00
Jest sprawą fundamentalną. To na nim wspierają się wszystkie relacje społeczne. Bez niego nie funkcjonowałby pieniądz, nie można byłoby snuć planów, nie dałoby się wyruszyć w podróż. Świat jawiłby się jako kompletnie chaotyczny i nieprzewidywalny.
rozwiń zwiń