"Kreatywność na 33 sposoby". Autor: nie ma kreatywności bez pomysłowości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 00:02
- Istotą kreatywności jest stała zdolność człowieka do wymyślania, generowania, tworzenia nowych, twórczych pomysłów - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Szmidt, kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Uniwersytetu Łódzkiego oraz autor książki "Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał".
W audycji rozmowa o kreatywności i jej źródłach
W audycji rozmowa o kreatywności i jej źródłachFoto: shutterstock/metamorworks
  • Kreatywność może się ujawnić w każdej sferze życia. Nie tylko w sztuce, ale także w nauce, sporcie, polityce, pracy i życiu codziennym.
  • Wpływa na losy jednostek i całych społeczeństw. Bywa nierozpoznana. Bywa jednak i tak, że cechujące ją osoby wynosi na piedestał.
  • W audycji "Rachunek myśli" o kreatywności rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Szmidtem.

Odmieniana przez wszystkie przypadki, będąca Świętym Graalem rozmaitej maści trenerów osobistych oraz obiektem troski reformatorów systemu edukacji. Odnajdywana w każdej sferze życia, urastająca do rangi istoty ludzkiego sposobu bycia. W ostatnim czasie o kreatywności mówi się bardzo dużo, co – jak to często bywa – wskazuje na jej kryzys.

Definicja kreatywności

Językowe korzenie kreatywności sięgają do łaciny (creatio - tworzenie, creator - twórca).

- My, pedagodzy twórczości optujemy za tym, żeby kreatywność przypisywać tylko człowiekowi i traktować ją jako w miarę trwałą cechę czy postawę polegającą na tym, że jesteśmy zdolni tworzyć nowe i wartościowe pomysły - tłumaczył prof. Krzysztof Szmidt.

Kreatywny jak noga piłkarza?

Gość Dwójki podkreślał, że kreatywność to obecnie bardzo mocno nadużywane słowo. Co gorsza, łączone jest ono z przedmiotami, a nawet... poszczególnymi częściami ludzkiego ciała.

- Słyszałem kiedyś o kreatywnych cechach nóg u piłkarzy... Ciągle spotykam się również z takimi nazwami różnych artykułów. Widziałem np. kreatywne nożyczki czy kreatywne klocki. Protestujemy przeciwko takiemu rozumieniu, ponieważ to nie klocki są kreatywne, tylko dzieci, które się nimi bawią - przekonywał autor książki "Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał".

Posłuchaj
59:55 2023_10_07 23_00_01_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Prof. Krzysztof Szmidt o kreatywności (Rachunek myśli/Dwójka) 

W krótkich, kilkustronicowych rozdziałach swojego poradnika prof. Krzysztof Szmidt opisuje najważniejsze zagadnienia związane z uprawianiem i doskonaleniem kreatywności. Proponuje także ćwiczenia i metody autodiagnozy, dzięki którym można "zmierzysz i zważysz" poziom swoich umiejętności twórczych, a także uzyskać indywidualną perspektywę.

[korzystano z materiałów wydawcy książki]

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Krzysztof Szmidt (kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Uniwersytetu Łódzkiego, autor wieli publikacji poświęconych kreatywności)

Data emisji: 7.10.2023

Godz. emisji: 23.00

mo/pg

Czytaj także

Ludzki mózg i jego rozwój

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 00:00
O nowej teorii mózgu Jeffa Hawkinsa - neurobiologa i inżyniera komputerowego z Doliny Krzemowej - rozmawialiśmy w audycji z dr. Pawłem Boguszewskim, neurobiologiem z Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaźń i jej miejsce w ludzkim życiu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 00:00
Czy każdy człowiek zdolny jest do przyjaźni? Dlaczego przyjaźń jest tak ceniona i pożądana? Jakie są granice stania po stronie przyjaciela?
rozwiń zwiń