O współczesności zdominowanej przez język ekonomii

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 00:00
Ekonomia nie jest zarządzaniem brakiem, jest rozprowadzaniem nadmiaru - w swojej najnowszej książce tak twierdzi profesor Andrzej Leder, który był gościem tego wydania audycji.
W audycji rozmowa o współczesności zdominowanej przez język ekonomii
W audycji rozmowa o współczesności zdominowanej przez język ekonomiiFoto: Shutterstock/Rawpixel.com

Porównuje w niej system ekonomiczny do aparatu psychicznego człowieka. Wbrew obiegowym wyobrażeniom rządzące nią mechanizmy nie mają bowiem postaci procesów fizycznych. Uzależnione są od naszego rozumienia i naszych wyobrażeń. Te zaś mogą nas zwodzić, prowadząc do świata, w którym ludzie widzą się nawzajem poprzez klisze, czyli fałszywie.

O zdominowanej przez język ekonomii współczesności oraz o konfliktach, które poprzedzają możliwość dialogu rozmawialiśmy w tym wydaniu audycji.

***

W jednej z poprzednich audycji rozmawialiśmy o nowej teorii mózgu Jeffa Hawkinsa - neurobiologa i inżyniera komputerowego z Doliny Krzemowej.

Ludzki mózg początkowo skupiał się wyłącznie na rywalizacji i walce o przetrwanie. Dopiero potem nauczył się wykorzystywać układy odniesienia i przyswoił model świata, dzięki czemu zaczęliśmy współodczuwać, tworzyć, a przede wszystkim myśleć. Oba sposoby funkcjonowania istnieją jednak obok siebie, a napięcia pomiędzy starym a nowym mózgiem są przyczyną rozterek i niekonsekwencji w naszym działaniu.

***

W jednym z poprzednich wydań audycji "Rachunek myśli" rozmawialiśmy o autentyczności. Kojarzymy ją ze szczerością, spontanicznością, wolnością i nonkonformizmem. Niektórzy wiążą ją z patosem autokreacji i wyjątkowością jednostkowego życia. Inni podkreślają rolę autorefleksji i samoodpowiedzialności. Jest doskonałym orężem retorycznym, napędza reklamę i turystykę, stoi u podstaw każdej kolekcji. 

Posłuchaj
60:12 2024_02_03 22_59_18_PR2_Rachunek_mysli.mp3 O współczesności zdominowanej przez język ekonomii (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 3.02.2024

Godzina emisji: 23.00

mo


Czytaj także

Historia ludzkości do poprawki? Spotkanie z prof. Davidem Wengrowem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 22:00
Gościem tego wydania "Rozmów po zmroku" był prof. David Wengrow, współautor książki "Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O potrzebie dyskusji - spotkanie z prof. Wolfgangiem Welschem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 22:00
Zapraszamy na spotkanie z prof. Wolfgangiem Welschem - jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych filozofów niemieckich, historykiem sztuki, estetykiem, twórcą teorii transkulturalizmu.
rozwiń zwiń