Jerzy Buzek: nie mieliśmy doświadczeń z demokracją

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 22:30
- Nie byłem jedynym naukowcem, który został związkowcem, a potem politykiem. Podczas pierwszego zjazdu Solidarności poruszaliśmy się po omacku, nie mieliśmy przecież dotąd do czynienia z prawdziwą demokracją – mówił w Dwójce Jerzy Buzek.
Audio
  • Jerzy Buzek o demokracji i walce politycznej (Retrospekcje/Dwójka)
Jerzy Buzek
Jerzy BuzekFoto: Parlament Europejski

- Wszyscy w sali gdańskiej Olivii mieliśmy poczucie, że to nie jest tylko zjazd związku zawodowego. Wiedzieliśmy, że mamy służyć nie tyle związkowi, co Polsce, krajowi, narodowi. Reprezentowaliśmy przecież 10 milionów ludzi. To w zasadzie był cały kraj – mówił gość audycji.

Jerzy Buzek tłumaczył również przyczyny rozpadu zapomnianej już koalicji AWS-UW, a także zanalizował bilans reform swojego rządu w kontekście akcesji Polski do Unii Europejskiej i NATO.

Jak przebiegała walka o przywództwo w związku i forsowanie przez frakcje odmiennych wizji rozwoju? Jakie programy polityczne miały największe poparcie? Czy związkowa demokracja była dobrą szkołą na przyszłość i czy w odrodzonej Polsce udało się z tych doświadczeń skorzystać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Retrospekcje 

Prowadzi: Antoni Dudek

Goście: Jerzy Buzek (były premier)

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 21.00

mko/mc

Czytaj także

Wojciech Arkuszewski: rząd Olszewskiego nie upadł przez lustrację

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 15:00
- Ten rząd nie był w stanie zdobyć poparcia większości. Plany Macierewicza, by przeprowadzić lustrację, były tylko pretekstem do obalenia gabinetu - powiedział Wojciech Arkuszewski, poseł trzech kadencji i szef doradców premiera Jerzego Buzka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sierpień 1980. "Rolnicy też walczyli o swoje prawa"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 19:00
- Gdy tylko rozpoczęły się strajki w sprawie wolnych związków zawodowych, zadawałem sobie tylko jedno pytanie: czy rolnicy też będą mieli prawo do takich zrzeszeń – opowiadał w Dwójce Artur Balazs.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Syryjczyk, Sejm i polityka gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 12:45
W audycji "Retrospekcje" z działaczem "Solidarności" i ministrem w kilku rządach po 1989 roku rozmawialiśmy o polityce gospodarczej po przełomie politycznym w Polsce.
rozwiń zwiń