Polskie Radio
Section05
Jerzy Buzek

"Kryzys pocovidowy i rosyjska agresja na Ukrainę". Europoseł PO o przyczynach wzrostu cen

Jerzy Buzek, były premier, a obecnie europoseł PO, mówi o niepokojących tendencje w Europie Zachodniej. – Na Zachodzie już powoli wyczerpuje się cierpliwość pomocy Ukrainie. Ludzie mówią: "business as usual", interesy jak zwykle z Rosją, będzie taniej z energią - powiedział w rozmowie z TVN24.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Rosja Europa Unia Europejska GOSPODARKA Jerzy Buzek ŚWIAT Ukraina COVID-19 społeczeństwo pieniądze

Przepisy o obowiązkowym magazynowaniu gazu. Jest wstępna zgoda w UE

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na przepisy o obowiązkowym magazynowaniu gazu. Porozumieli się w tej sprawie przedstawiciele unijnych krajów i Europarlamentu. Najbliższej zimy magazyny w unijnych krajach będą musiały być zapełnione w co najmniej 80 procentach, ale jest apel, by było to 85 procent, w kolejnych latach ma to być minimum 90 procent. Ustalenia muszą jeszcze formalnie zaakceptować unijne państwa i europosłowie w głosowaniu na sesji plenarnej.
Zobacz więcej na temat:  gaz Unia Europejska Jerzy Buzek Rosja wojna na Ukrainie dyplomacja ŚWIAT Europa

Wykluczenie instytucji finansowych z systemu ETS. Znamy decyzję komisji Parlamentu Europejskiego

Komisja Parlamentu Europejskiego za wykluczeniem instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Europosłowie z komisji przemysłu, badań i energii przyjęli poprawkę w tej sprawie zgłoszoną przez byłego premiera Jerzego Buzka do opinii dotyczącej reformy handlu emisjami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT emisja co2 emisja gazów handel Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Jerzy Buzek środowisko ETS Europa

Anna Fotyga i Jerzy Buzek oczekują od Komisji Europejskiej działań ws. Nord Stream 2

Polscy europosłowie oczekują stanowczych działań od Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream 2. - Nie pozwolimy na uruchomienie rurociągu bez zgodności z unijnym prawem - podkreśliła Anna Fotyga w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia. Jerzy Buzek powiedział Beacie Płomeckiej, że jeśli Nord Stream 2 zostanie uruchomiony nielegalnie, Komisja powinna natychmiast zareagować. Gazprom chce uruchomić rurociąg w przyszłym tygodniu, tymczasem najpierw musi uzyskać certyfikację, a procedura może trwać miesiącami.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Buzek Anna Fotyga Nord Stream 2 Rosja Komisja Europejska Unia Europejska

Polscy europosłowie o braku zgody na wyłączenie Nord Stream 2 spod prawa UE

Brak zgody na wyłączenie Nord Stream 2 spod unijnego prawa to dobra wiadomość, ale to nie kończy batalii. Tak mówią polscy europosłowie z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W piątek niemiecki regulator zdecydował, że gazociąg musi podlegać zapisom unijnej dyrektywy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Parlament Europejski Jerzy Buzek Jacek Saryusz-Wolski energetyka Beata Płomecka

KE zapowiada kontynuację prac nad Zielonym Ładem. Mieszane reakcje polskich europosłów

Jak zapowiada Komisja Europejska, pomimo pandemii koronwirusa prace nad Zielonym Ładem i dalszą redukcją emisji dwutlenku węgla będą kontynuowane. Polscy europosłowie do europarlamentu są w tej sprawie podzieleni - relacjonuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ekologia Komisja Europejska Unia Europejska Jerzy Buzek Beata Płomecka Parlament Europejski

Z. Krasnodębski: Zielony Ład tak, ale musimy otrzymać rekompensaty finansowe

Polscy europosłowie różnie oceniają zaproponowany przez Komisję Europejską Zielony Ład, przewidujący neutralność klimatyczną Unii do 2050 roku. Jedni dostrzegają zagrożenia i mówią o kosztach, inni uważają, że należy spróbować podjąć to wyzwanie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Unia Europejska Komisja Europejska klimat ochrona środowiska energetyka Zdzisław Krasnodębski Jerzy Buzek

T. Siemoniak: PO poprze kandydaturę Ursuli von der Leyen

- Ursula von der Leyen jest nam dobrze znana. Pracowałem z nią jako minister obrony. Mam o pani minister bardzo dobre zdanie. Posłowie PO będą ją popierali - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy. W tym tygodniu w Brukseli ma się odbyć głosowanie nad kandydaturą Niemki Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska ŚWIAT Rosja Jerzy Buzek