X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojenne wybory Aleksandra Schiele

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 10:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był legendarny taternik i działacz turystyczny, który w czasie wojny odmówił podpisania Volkslisty, pomagał za to żołnierzom AK, ŻOB i Żydom w getcie.
Audio
  • Wojenne wybory Aleksandra Schiele (Niepatroni/Dwójka)
Muzeum Więzienia Pawiak
Muzeum Więzienia PawiakFoto: Adrian Grycuk; CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

We wczesnej młodości zdobywał Tatry, w czasie studiów w Wiedniu wspinał się po alpejskich  szczytach. Po 1918 został jednym z dyrektorów rodzinnego browaru Schiele i Haberbusch, jednej z najbardziej innowacyjnych w historii dwudziestolecia firm warszawskich.

Aleksander Schiele wraz z bratem Kazimierzem prowadził również fabrykę nart w Zakopanem, w latach 20. i 30. - jako "bracia sznaps" - należeli do zakopiańskiej elity. Aleksander w czasie II wojny światowej współpracował z Polskim Państwem Podziemnym. Nie podpisał Volkslisty, do czego namawiały go niemieckie władze okupacyjne, powołując się na niemieckie pochodzenie rodziny. Pomagał żołnierzom AK, ŻOB, Żydom w getcie, a także dwóm Żydówkom, które znalazły schronienie w willi Schielów w Konstancinie. Jedną z nich była Stefania Liliental.

Więziony wraz z synem na Pawiaku odzyskał wolność dzięki łapówce. Nie zdołał wykupić syna, z czym nie mógł się pogodzić.

O Aleksandrze Schielem opowiadali: Robert Azembski, wnuk, Dorota Liliental, wnuczka Stefanii, oraz Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

***

Tytuł audycji:  "Niepatroni"

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 4.05.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Józewski. Zaufany człowiek Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 16:30
- Od 1914 roku zaangażował się w działalność niepodległościową. Do Polski centralnej po raz pierwszy trafił w 1919 roku, gdy bolszewicy zaczęli go poszukiwać w Kijowie. Musiał stamtąd uciekać i wtedy po raz pierwszy spotkał się z Marszałkiem – tak o piłsudczyku opowiadał w Dwójce prof. Włodzimierz Mędrzecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe losy powstańca ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:00
Bohaterem audycji był Jan Faska, który w czasie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej, a także był dowódcą w III powstaniu śląskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenna historia nauczyciela z Krzemieńca

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 07:00
Bohaterem audycji "Niepatroni" był Ludwik Gronowski, nauczyciel Liceum Krzemienieckiego, a także utalentowany fotograf, lotnik i narciarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zenon Sobota. "Zarzucano mu bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:00
- Jego życiorys to materiał na film sensacyjny. Jest w nim tak wiele białych plam, że nawet w oparciu o dokumenty trudno ocenić, jaka tak naprawdę to była postać – podkreślił dr Piotr Szopa, opowiadając o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie.
rozwiń zwiń