Polskie Radio
Section05
Pawiak

Piekło Pawiaka oczami dziecka

- Postanowiłam napisać tę książkę z tej perspektywy, ponieważ dzieci wyolbrzymiają pewne rzeczy, dostrzegają je bardziej, niż dorośli. I mimo że od tamtego momentu minęło wiele lat, to niektóre z tych wyolbrzymień pozostają: wojna widziana ich oczami, tęsknota w ich sercu. To są oczywistości, ale one czynią nasz świat bardziej ludzkim - mówiła w Dwójce Sylwia Winnik, autorka książki "Dzieci z Pawiaka" opisującej historie dzieci, które trafiły do gestapowskiego więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Pawiak dzieci Dwójka Paweł Siwek KSIĄŻKA

Obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia Pawiak. W Warszawie uczczono pamięć ofiar

W stolicy uczczono pamięć ofiar więzienia Pawiak, które w czasie II wojny światowej było największym niemieckim więzieniem politycznym na terenie okupowanej Polski. 30 lipca 1944 roku Niemcy wysłali z niego ostatnie transporty ewakuacyjne z więźniami do dwóch obozów koncentracyjnych. 1400 mężczyzn skierowano do KL Gross-Rosen, a 400 kobiet do KL Ravensbruck.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa II wojna światowa Pawiak

"Świat nie wyciągnął lekcji z tamtych tragicznych wydarzeń". Mocne słowa byłego więźnia obozów

O wzajemnym szacunku i pamięci o historii mówił w Warszawie Stanisław Zalewski. Żeby dramatyczna historia się nie powtórzyła - podkreślił prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, były więzień KL Auschwitz-Birkenau i KL Mauthausen-Gusen oraz Pawiaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica Pawiak nazizm więźniowie polityczni II wojna światowa

Akcja pod Arsenałem: odbić "Rudego" z rąk Gestapo

- Mimo lat, jakie upłynęły od tych chwil, wydaje mi się, że pamiętam dobrze wszystkie szczegóły akcji. Najwyraźniej jednak rysuje mi się w pamięci obraz grupki uwolnionych. Trudno zapomnieć tę falę radości - wspominał Stanisław Broniewski ps. Orsza, dowódca akcji pod Arsenałem.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa okupacja niemiecka Stanisław Broniewski Warszawa Pawiak Szare Szeregi magazyn wakacyjny

75. rocznica likwidacji więzienia Pawiak. Warszawa uczciła ofiary

Byli więźniowie, Powstańcy Warszawscy oraz przedstawiciele władz stolicy uczcili pamięć ofiar więzienia na Pawiaku. Pod koniec lipca 1944 roku Niemcy ze względu na zbliżający się front wschodni, rozpoczęli egzekucje i wywózki osadzonych w największym więzieniu politycznym na terenie okupowanej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Pawiak Muzeum Niepodległości w Warszawie II wojna światowa