Henryk Józewski. Zaufany człowiek Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 16:30
- Od 1914 roku zaangażował się w działalność niepodległościową. Do Polski centralnej po raz pierwszy trafił w 1919 roku, gdy bolszewicy zaczęli go poszukiwać w Kijowie. Musiał stamtąd uciekać i wtedy po raz pierwszy spotkał się z Marszałkiem – tak o piłsudczyku opowiadał w Dwójce prof. Włodzimierz Mędrzecki.
Audio
  • Prof. Tomasz Stryjek i prof. Włodzimierz Mędrzecki opowiadają o Henryku Józewskim (Niepatroni/Dwójka)
Henryk Józewski na zdjęciu sprzed 1928 r.
Henryk Józewski na zdjęciu sprzed 1928 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

- Panowie przypadli sobie od razu do gustu. Piłsudski tak docenił talenty Józewskiego jako konspiratora, że latem 1920 roku, kiedy istniała realna obawa, że bolszewicy zajmą Warszawę, właśnie jemu zlecił przygotowanie na tę okoliczność organizacji konspiracyjnej w stolicy. Choć panowie znali się krótko, Marszałek miał do Józewskiego ogromne zaufanie – dodał historyk opowiadając o polityku, który zasłynął w historii jako autor tzw. eksperymentu wołyńskiego, zakładającego realną współpracę polsko-ukraińską w regionach dwunarodowych i dwujęzycznych II RP.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. o tym, jak wydarzenia związane z przewrotem majowym zmieniły życie Henryka Józewskiego i o tym, jak na Wołyniu prowadził działania mające na celu ukrainizację struktur Kościoła prawosławnego.

***

Tytuł audycji: Spotkaniach po zmroku (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Tomasz Stryjek (historyk, Collegium Civitas), prof. Włodzimierz Mędrzecki (historyk, Instytut Historii PAN)

Data emisji: 11.01.2016

Godzina emisji: 21.30

mz/mc

Czytaj także

Roman Werfel. "Wierzący komunista"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 14:00
W audycji z cyklu "Niepatroni" o tym działaczu komunistycznym opowiadał prof. Mirosław Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Pużak. Socjalista, wróg komunistów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 14:00
W audycji z cyklu "Nie-patroni" o biografii tego działacza politycznego opowiedział dr Łukasz Jasina z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Ciołkosz. Socjalista totalny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 20:00
Zgodnie z jedną z wielu anegdot, podczas protestów w Małopolsce w latach 30. rzucił się pod lokomotywę, którą prowadził jeden z łamistrajków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Patriota i straceniec". "Tońko" walczy o wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 11:00
– Adam Boryczka nie był politykiem, tylko żołnierzem, który wykonywał swoje zadanie. Wierzył, że należy walczyć do końca – mówił dr Krzysztof Tochman, historyk z IPN.
rozwiń zwiń