X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zenon Sobota. "Zarzucano mu bardzo wiele"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 08:00
- Jego życiorys to materiał na film sensacyjny. Jest w nim tak wiele białych plam, że nawet w oparciu o dokumenty trudno ocenić, jaka tak naprawdę to była postać – podkreślił dr Piotr Szopa, opowiadając o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie.
Audio
  • Dr Piotr Szopa opowiada o działaczu niepodległościowym Zenonie Sobocie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Popartic

Historyk z rzeszowskiego oddziału IPN opowiadał w Dwójce o Zenonie Sobocie, który zasłynął m.in. jako organizator akcji odbicia jeńców z więzienia gestapo w Jaśle w 1943 roku i jako pierwszy po wojnie prezydent Katowic.

- Na pewno był to człowiek działający na styku wielu wywiadów: polskiego, sowieckiego czy niemieckiego. Wśród zarzutów, jakie mu stawiano, jest i ten, że podejmowane przez niego próby uwolnienia oficerów Armii Krajowej kończyły się fiaskiem. Zastanawiająca była również zależność, że w czasie akcji, które organizował, nie ginęli nigdy Niemcy. To był człowiek, które zarzucano bardzo wiele. – dodał dr Piotr Szopa.

Co wiemy na pewno na temat Zenona Soboty, a czego się domyślamy? Czy współpracował z gestapo, a potem z NKDW i MBP? Kiedy zorientował się, w jakiej grze bierze udział? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:  "Niepatroni"

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: dr Piotr Szopa (historyk z rzeszowskiego oddziału IPN)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 22.00

mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzienniki Rosenberga. U źródeł logiki nazistów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o zapiskach głównego ideologa III Rzeszy, które ukażą się niebawem w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kiedyś byłem cichociemnym". Opowieść Aleksandra Tarnawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 13:00
– Sam skok był nieważny. Ważne było, co będzie na dole. Skakało się jakby w inny świat – mówił Aleksander Tarnawski, jeden z 316 skoczków zrzuconych do Polski między lutym 1941 a grudniem 1944 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doświadczanie wojny w Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 19:00
- Na tej wystawie na pierwszym planie jest człowiek, który konfrontuje się z wojną po każdej stronie barykady - mówiła w Dwójce Agata Abramowicz zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.
rozwiń zwiń