85. urodziny Dwójki. Trio Bastarda gra muzykę filmową [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 18:00
Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia był koncert zespołu Trio Bastarda. W Studiu S3 muzycy wykonali najsłynniejsze tematy filmowe polskich kompozytorów w zaskakujących aranżacjach. Koncert transmitowaliśmy we wtorek (1.03) o godz. 17.00. Dostępny jest zapis wideo tego niezapomnianego wydarzenia! 

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

W programie koncertu znalazły się utwory m.in. Warsa, Komedy, Kilara, Preisnera, Serockiego, Pendereckiego, Kazaneckiego, Kaszyckiego, Lorenca i Matuszkiewicza.

- Te tematy będą wrzucone w naszą barwę i interpretację, jednak chcieliśmy zastosować tę tradycyjnie jazzową metodykę interpretacji, czyli temat-improwizacja-temat. Pojawi się klamra w obrębie każdego utworu: pokażemy oryginalną melodię, potem trochę pointerpretujemy i poimprowizujemy po swojemu, zbadamy swoje ścieżki i to, co w nas wzbudza konkretna melodia i jej kontekst. A potem wrócimy, by pokazać na koniec ten piękny temat utworu - zapowiadał w niedawnej rozmowie z Dwójką Paweł Szamburski, klarnecista grupy Trio Bastarda.

Skład zespołu:

Paweł Szamburski - klarnet

Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela

Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy

***

Początki Programu 2 Polskiego Radia wiążą się z powstaniem radiostacji Warszawa II, która zaczęła nadawanie 1 marca 1937 roku na terenie Warszawy i okolic. W przeciwieństwie do innych rozgłośni, które miały charakter regionalny, Warszawa II była stacją stricte miejską. W ofercie stacji pojawiały się słuchowiska, audycje kulturalne i sportowe, transmitowane były również koncerty z Warszawskiej Filharmonii. Inaczej niż w rozgłośniach regionalnych, które dbały o krzewienie kultury lokalnej.

85 LAT RADIOWEJ DWÓJKI. OD WARSZAWY II DO PROGRAMU 2 POLSKIEGO RADIA >>>

***

Koncert transmitowaliśmy we wtorek (1.03) w godz. 17.00-18.00.

Czytaj także

Małgorzata Małaszko: 85-lecie Dwójki to wielkie święto

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 17:30
- To od początku była antena pomyślana jako program ambitny. Jesteśmy dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż prostej rozrywki - tak o jubileuszu Programu 2 Polskiego Radia mówiła jego dyrektor Małgorzata Małaszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

85 lat Programu 2 Polskiego Radia - sprawdź, co przygotowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 15:00
Dokładnie 1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę datę przyjmujemy za dzień powstania Programu 2 Polskiego Radia. Z okazji urodzin Dwójka przygotowała specjalny program, który swoją kulminację rozpoczyna już w poniedziałek 28 lutego. Świeczki na torcie zdmuchniemy 1 marca podczas dnia wypełnionego kompozycjami – także jubilata – Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń