Cyprian Kamil Norwid "Aktor". Premiera spektaklu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 20:00
W audycji wysłuchaliśmy premierowej produkcji Teatru Polskiego Radia pt. "Aktor" według tekstu Cypriana Kamila Norwida w adaptacji i reżyserii Jarosława Gajewskiego. 
Zapraszamy na premierę w Teatrze Polskiego Radia
Zapraszamy na premierę w Teatrze Polskiego RadiaFoto: PR

Tematyka dramatu wydaje się niezwykle współczesna jak na XIX-wieczne dzieło - są nią kryzys finansowy i próba poradzenia sobie w warunkach twardych reguł kapitalizmu.

Głównymi bohaterami sztuki są dwaj aktorzy - jakże od siebie różni. Hrabia Jerzy jest arystokratą-bankrutem, który postanawia zadebiutować w teatrze, by oddalić od siebie widmo biedy. Druga postać to Pszonkin, który jest aktorem zawodowym, wielkim, utalentowanym artystą, pogardzanym jednak przez arystokrację, która uważa go za przybłędę.

W swojej sztuce Cyprian Kamil Norwid pokazuje, jak kryzys finansowy prowadzi do kryzysu osobistego i zmienia relacje między przyjaciółmi i członkami rodziny.

Obaj spotkali się już kiedyś - przyjaźnili się w czasach szkolnych. Teraz spotykają się na gruncie zawodowym, a Pszonkin powierza Jerzemu główną rolę w "Hamlecie" Szekspira.

- Zapraszam na słuchowisko rzadko rejestrowane w Teatrze Polskiego Radia i mam nadzieję, że będzie to czas bardzo inspirujący, zwłaszcza dla miłośników teatru - zapowiada Jarosław Gajewski.

***


PREMIERA: Cyprian Kamil Norwid "Aktor"

adaptacja i reżyseria: Jarosław Gajewski

realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

obsada: Arkadiusz Janiczek, Paweł Paprocki, Grażyna Barszczewska, Patrycja Soliman, Marek Barbasiewicz, Sławomir Grzymkowski, Mateusz Rusin, Anna Chodakowska i inni

Zobacz zapowiedź:

[Facebook. Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 28.02.2022

Godzina emisji: 19.30

Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Czytaj także

Bastarda Trio i "Krakus" Norwida

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 11:00
- W takiej pracy ważna jest jej organiczność, reakcja na potrzeby chwili. Przydaje się też średniowieczna oraz renesansowa muzyka polska i zagraniczna, do której zespół odnosił się wcześniej. Została ona dostosowana do potrzeb słuchowiska - mówił Paweł Szamburski, klarnecista Bastarda Trio, zespołu odpowiadającego za muzykę do słuchowiska "Krakus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jarosław Gajewski: każde słuchowisko jest edukacyjną przygodą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:30
W Zamościu trwa święto twórczości teatralnej radiowej i telewizyjnej "Dwa Teatry", w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. W "Kulturalnej Jedynce" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Gajewskim o dwudziestej, jubileuszowej edycji festiwalu oraz o magii radiowych słuchowisk. 
rozwiń zwiń