Urodziny Chopina i Dwójki: Bruce Liu w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 13:33
Zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Bruce (Xiaoyu) Liu wystąpił 1 marca w Filharmonii Narodowej. W programie uroczystego koncertu znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: Darek Golik/NIFC

Recital zdobywcy I nagrody Konkursu Chopinowskiego to zawsze wydarzenie oczekiwane z największa niecierpliwością. W galerii laureatów są jednak postacie o rozmaitej sile przyciągania. Bruce Liu to jeden z tych, którzy tworzą historię i legendę konkursu. Tak - słowa "gwiazda", "osobowość" bywają nadużywane i straciły nieco ze swego blasku.

Ale w przypadku tego pianisty – nie ma w nich krztyny przesady. Liu jest uosobieniem moich wyobrażeń o Chopinie – jego wykonania zawsze pełne interpretacyjnych niuansów są za każdym razem inne i w najlepszym rozumieniu tego słowa – zaskakujące. W programie recitalu urodzinowego z pewnością usłyszymy więc Chopina na nowo – a wśród utworów znanych z konkursowych przesłuchań będzie także repertuarowa premiera – Ballada As-dur.

Andrzej Sułek

Program:

Fryderyk Chopin Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Rondo à la Mazur F-dur op. 5, Ballada F-dur op. 38, Ballada As-dur op. 47, Sonata b-moll op. 35, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22,

wyk. Bruce Liu – fortepian

Koncert, podobnie jak wszystkie organizowane przez NIFC z okazji 212. urodzin Fryderyka Chopina, dedykowany był ofiarom wojny na Ukrainie. W Filharmonii Narodowej można było przekazać datki na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, które zbierali wolontariusze Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

***

85 LAT RADIOWEJ DWÓJKI. OD WARSZAWY II DO PROGRAMU II POLSKIEGO RADIA >>>

2022 to rok wyjątkowy dla Programu 2 Polskiego Radia. Nie tylko ze względu na liczbę dwójek zawartą w jego zapisie, ale przede wszystkim z powodu niezwykłego jubileuszu: Dwójka obchodzi swoje 85. urodziny. Dokładnie 1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę datę przyjmujemy jako dzień urodzin Programu 2 Polskiego Radia. 

***

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Odbył też dwa tournée po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Po zwycięstwie w Konkursie Chopinowskim Bruce Liu rozpoczął trasę koncertową. W ramach tej trasy wystąpił w Polsce w katowickiej siedzibie NOSPR, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Poznaniu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

PAP/uk

***

Na "Filharmonię Dwójki" zapraszaliśmy we wtorek (1.03) w godz. 19.00-22.00.

 


Czytaj także

Andrzej Mastalerz: radiowa Dwójka mnie wzbogaca

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:00
- Audycje Dwójki wzbogacają mnie jako człowieka, a w drugiej kolejności jako osobę, która wykonuje zawody artystyczne. Cały czas poszerzam swoją wiedzę o literaturze, muzyce. Bardzo istotnym elementem tych audycji są rozmowy ze słuchaczami, jestem zafascynowany poziomem tych dyskusji - mówił nasz przyjaciel, aktor i reżyser Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 10:44
- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
rozwiń zwiń