Michał Aftyka Quintet - innowacyjni debiutanci w "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 19:00
W ramach cyklu "Jazz.PL" w Studiu S3 wystąpił w piątek (5.04) obsypany nagrodami Michał Aftyka Quintet. Koncert poprowadził Piotr Metz. Zobacz zapis wideo tego bardzo udanego muzycznie wieczoru!

ZOBACZ WIDEO:

W piątek (5.04) w radiowej Dwójce wystąpił Michał Aftyka Quintet - zdobywca nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Debiut Roku, laureat programu Jazzowy Debiut Fonograficzny NIMiT oraz zwycięzca Konkursu Muzyki Improwizowanej Współbrzmienia. Zespół kontrabasisty charakteryzuje nie tylko lista prestiżowych wyróżnień, ale przede wszystkim oryginalna i porywająca muzyka zawarta na debiutanckim albumie "Frukstrakt".

Lektura debiutanckiej płyty kwintetu Michała Aftyki jest jak spacer po Muzeum Utraconych Smaków. Pełna wigoru narracja, często inicjowana kolektywnie, wiedzie słuchacza w świat czujnej swobodnej jazzowej kameralistyki, skrzącej się rozkołysaną i tajemniczą melodyką - informuje wydawca pierwszego albumu kwintetu.

- "Frukstrakt" nie znaczy zupełnie nic, ale dla mnie jest to o tyle interesujące, że ja raczej staram się podchodzić do życia w sposób logiczny. Każdego dnia nagle przychodzi ten moment, że udajemy się spać, i którejś nocy przyśniło mi się właśnie to słowo - mówił w Dwójce przy okazji premiery albumu Michał Aftyka.

Główny bohater kolejnej odsłony cyklu "Jazz.PL" bez wątpliwości należy do czołówki młodego pokolenia artystów, którzy wyrażając swoje artystyczne pomysły pchają jazz do przodu. Innowacyjność kompozycji Aftyki daje kolejne dowody na to, że jazz jest muzyką aktualną.

Zobacz także: Michał Aftyka Quintet w Jazz.PL. "Wierzę w swoją muzykę".

Skład:

  • Marcin Elszkowski - trąbka
  • Marcin Konieczkowicz - saksofon altowy
  • Tymon Kosma - wibrafon
  • Stefan Raczkowski - perkusja
  • Michał Aftyka – kontrabas

Koncert poprowadził Piotr Metz.

 <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Cykl "Jazz.PL" w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Marcin Wasilewski Trio, Aga Zaryan, Mikołaj Trzaska, EABS, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Kosmonauci, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid).

***

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (5.04) w godz. 18.00-19.00. 

mgc/pg/rk 

reklama

Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brass Federacja - nowoorleańska energia w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 19:00
Brass Federacja nawiązuje do tradycji nowoorleańskich brass-bandów, ale świadomie, niczym czary głosowe ich instrumentów, patrzy w przód i gra nie tylko tradycję, ale także muzyczne nowości. Zespół dęciaków wystąpił w cyklu "Jazz.PL". Zachęcamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.
rozwiń zwiń