X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anne-Sophie Mutter: nie chciałam iść do Karajana

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 19:00
- Gdy zaprosił mnie na przesłuchanie, wydawało mi się, że to nie ma sensu, że nie mam u niego żadnych szans - mówiła w Dwójce ceniona skrzypaczka.
Audio
  • Anne-Sophie Mutter o Polsce i 13 latach z Karajanem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Anne-Sophie Mutter
Anne-Sophie MutterFoto: PAP/Felix Hörhager

Anne-Sophie Mutter bardzo dobrze pamięta swoje pierwsze spotkanie z legendarnym dyrygentem Herbertem von Karajanem. Doszło do niego 11 grudnia 1976 roku. - . Byłam tamtego dnia bardzo marudna. Miałam zagrać przed rozpoczęciem próby jego orkiestry, więc przybyłam na miejsce około 8.39. Próba jednak już wtedy trwała, a ja musiałam czekać na swoją kolej.

Do przesłuchania doszło po wielu godzinach oczekiwania. Anne-Sophie Mutter wykonała Chaconnę Bacha i fragment Koncertu Mozarta. - Po występie nie wiedziałam, gdzie mam się podziać. Moja nauczycielka konsultowała coś z Karajanem, a ja spakowałam skrzypce i ruszyłam do domu, żeby tam czekać na najgorsze wieści. Powróciłam jednak do sali koncertowej, do mojej nauczycielki. Gdy Karajan podszedł do mnie i powiedział, że zaprasza mnie do wspólnego występu na Festiwalu w Salzburgu - zaniemówiłam.

Skrzypaczka wspominała w audycji najciekawsze momenty z 13 lat współpracy z Herbertem von Karajanem ("kochał szybkie samochody i był człowiekiem ciekawym nowinek technologicznych"). Mówiła też o swoich związkach z Polską, pogarszającym się statusie muzyki klasycznej oraz roli nowych mediów w działalności muzycznej.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Gość: Anne-Sophie Mutter (skrzypaczka)

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Manfred Honeck o żartach nieszczęśliwego Mahlera

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 14:00
– Uważam go za mistrza ironii – mówił o Mahlerze austracki dyrygent, który poprowadził koncert Anne-Sophie Mutter i Pittsburgh Symphony Orchestra na festiwalu BBC Proms, gdzie zabrzmiała m.in. Mahlerowska I Symfonia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Anne-Sophie Mutter

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 09:00
Niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter otrzymała w niedzielę z rąk ministra kultury prof. Piotra Glińskiego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". - Moje życie jest bogate w polską muzykę - podkreślała artystka, odbierając wyróżnienie.
rozwiń zwiń