Znamy wyniki II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 20:50
Poznaliśmy (we wtorkowy wieczór, 12.10) nazwiska 23 pianistów, którzy zakwalifikowali się do III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również sześciu Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. 
Kamil Pacholec
Kamil PacholecFoto: Darek Golik NIFC

Od 3 października br. 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do kolejnego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. 

Jury, na czele z przewodniczącą Katarzyną Popową-Zydroń, zakwalifikowało następujących uczestników do udziału w III etapie: 

Piotr Alexewicz, Polska

Leonora Armellini, Włochy

J J Jun Li Bui, Kanada

Michelle Candotti, Włochy

Yasuko Furumi, Japonia

Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

Avery Gagliano, Stany Zjednoczone

Martin Garcia Garcia, Hiszpania

Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia

Nikolay Khozyainov, Rosja

Su Yeon Kim, Korea Południowa

Aimi Kobayashi, Japonia

Mateusz Krzyżowski, Polska

Jakub Kuszlik, Polska

Hyuk Lee, Korea Południowa

Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada

Szymon Nehring, Polska

Kamil Pacholec, Polska

Hao Rao, Chiny

Miyu Shindo, Japonia

Kyohei Sorita, Japonia

Hayato Sumino, Japonia

Andrzej Wierciński, Polska


Ogłoszenie wyników II etapu przesłuchań // źródło: serwis YouTube.com - Instytut Fryderyka Chopina 

W słowie komentarza do wyników II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego przewodnicząca Jury Katarzyna Popowa-Zydroń zacytowała Winstona Churchilla, który powiedział, że "prawdziwym sukcesem jest podążać od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu".

- W kuluarach słyszałam, że II etap jest etapem prawdy. Absolutnie się z tym nie zgadzam - podkreśliła przewodnicząca Jury. - Nie można powiedzieć jaka jest prawda po jednokrotnym usłyszeniu kandydata. Wszyscy, którzy grali w II etapie są prawdziwie uzdolnieni i bardzo dobrze przygotowani.

- Pianiści nie są maszynami. Jeden ma lepszy dzień, drugi gorszy. Jestem absolutnie przekonana, że cała ta grupa, która nas przez cztery dni radowała bardzo ciekawymi wykonaniami będzie dążyła w tym kierunku. Entuzjazm i miłość do muzyki są najważniejsze – tego życzę wszystkim uczestnikom. Tym, którzy jeszcze będą grali i tym, którzy będą grali, ale już gdzie indziej - zakończyła Katarzyna Popowa-Zydroń.

XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny >>>>

Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników ocenia międzynarodowe jury, w którym zasiada 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe. 

12 października w oku kamery:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

III etap XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 14 października i potrwa do 16 października. Przesłuchania konkursowe będą się odbywać w sesji porannej w godz. 10.00-14.00 oraz wieczornej w godz. 17.00-20.00. Tym razem pianiści staną przed wyzwaniem zagrania 45–55-minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybraną sonatę i wybrany pełny cykl mazurków.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina potrwa do 23 października 2021 roku.

Pianistą być. Co muzycy robią w trakcie Konkursu Chopinowskiego i poza nim? >>>

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami konkursu i ekspertami - nadawanymi ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów.

Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:46
- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń