Dzień 9. "Bruce (Xiaoyu) Liu cały czas tańczy"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 21:18
- Miałem wrażenie, że chętnie porwałby fortepian i zatańczył na estradzie. Absolutnie fenomenalne, brakowało mu tylko oderwania się - mówił o interpretacji Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 Bruce'a (Xiaoyu) Liu podczas ostatniego dnia przesłuchań II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego Marcin Majchrowski.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Wtorek 12 października to ostatni dzień II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Podczas przesłuchań sesji wieczornej wystąpili następujący artyści: Jakub Kuszlik, Shushi Kyomasu, Hyuk Lee, Bruce (Xiaoyu) Liu.


Posłuchaj
17:32 2021_10_12 19_19_01_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Przemysław Psikuta podsumowują wieczorną sesję dziewiątego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)

42:52 2021_10_12 20_23_44_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Przemysław Psikuta podsumowują wieczorną sesję dziewiątego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)

06:13 Konkurs Chopinowski z roku 1960 wspomnienia Artura Rubinsteina 12 październik 2021 20_17_31.mp3 Archiwalne wspomnienia Artura Rubinsteina o Konkursie Chopinowskim z roku 1960 (Dwójka)

05:20 Sport pianistów Dwójka 12 październik 2021 19_13_32.mp3 Z uczestnikami XVIII Konkursu Chopinowskiego o sporcie (Dwójka)

    


PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

ZOBACZ WIDEO

[YouTube: NIFC]


Wieczorne przesłuchania otworzył występ Jakuba Kuszlika, któremu, jak podkreślili komentatorzy, nie brak wirtuozerii. - Wirtuozeria ma dwa różne aspekty w muzyce Fryderyka Chopina. Może być z gatunku brillant albo zupełnie innej wagi artystycznej i wyrazowej w dziełach dojrzałych, takich jak Ballada F-dur op. 38 czy Polonez fis-moll op. 44 - zaznaczył Marcin Majchrowski. - Tutaj mieliśmy przykłady obu tych stylistyk - dodała Róża Światczyńska.

- Jakub Kuszlik tak ułożył swój program, żeby zagrać cały opus, co nie jest precedensem w tym etapie, który się właśnie kończy - mówił Marcin Majchrowski. - Jeśli zaczynamy rozmowę o tym, jak pianiści podchodzą do drugiego etapu, jak konstruują swój występ, to duży atut - ocenił.

Róża Światczyńska zaznaczyła, że pianista gra z dużym rozmachem i ekspresją. - Dobrze czuje się przede wszystkim w repertuarze wirtuozowskim, takim, który wymaga dużego wolumenu dźwięku, hojnie szafuje dynamiką forte, choć nie zawsze przynosi to spodziewany efekt.

Jakub Kuszlik po występie w II etapie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Podczas wieczornej sesji usłyszeliśmy także recital Japończyka Shushi Kyomasu. Pianista zaproponował program liryczny, który otworzyła Barkarola Fis-dur op. 60 - Nie byłam przekonana, że Shushi Kyomasu ma pomysł na swój występ - nie kryła Róża Światczyńska.

Bruce (Xiaoyu) Liu po występie w II etapie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Jako ostatni wystąpił Bruce (Xiaoyu) Liu, reprezentant Kanady. Komentatorzy nie szczędzili pozytywnych ocen, a nawet zachwytu. - W tym peletonie w II etapie konkursu w tym roku pojawiło się kilka wyjątkowych osobowości, które są na pozycjach wyjściowych do ataku na pierwsze miejsce. On jest jedną z tych osobowości - mówił Marcin Majchrowski. - Dzisiaj nie kryję emocji po jego występie. Czuć było niewyobrażalne napięcie, ciszę, coś wyjątkowego w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Oszałamiające.

Podczas wieczornej sesji zagrał także Hyuk Lee. Marcin Wieczorek z powodów zdrowotnych zrezygnował z udziału w przesłuchaniu.

Zobacz podsumowanie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Przemysław PsikutaMarcin MajchrowskiRóża Światczyńska

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 19.15 i 20.20


Sponsorzy Sponsorzy
Czytaj także

Inicjator Konkursu Chopinowskiego: gdy startowaliśmy, nie byliśmy przygotowani

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 14:00
- Najważniejsza była dla mnie sprawa, że Chopin jest najbliższy Polakom, dlatego to Polacy muszą być sędziami. Jury pierwszego konkursu składało się więc z samych Polaków. Niestety później zmieniłem zdanie. Znacznie więcej Chopina było wtedy u Rosjan, Polacy się nie popisali. Na drugim konkursie zaprosiliśmy już jurorów z zagranicy - wspominał prof. Jerzy Żurawlew, pianista i pedagog, inicjator Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 7. "Leonora Armellini ma naturalny wdzięk i spontaniczność"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 21:57
- Cały czas szukamy i jesteśmy szczęśliwi, jeżeli uda nam się znaleźć choć okruchy tego, czego szukamy. A to jest nieuchwytne - mówiła o interpretacji Ballady f-moll op. 52 Leonory Armellini Róża Światczyńska. Pianistka wystąpiła w sesji wieczornej II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń