Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Pianistom towarzyszą olbrzymie emocje"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:00
- Od samego początku najważniejsi są artyści. Już teraz składamy im hołd, zwłaszcza w tym trudnym czasie, bo dla wielu to pierwszy moment od ponad roku, kiedy będą mogli wystąpić przed publicznością - mówił dr Artur Szklener o rozpoczynających się eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, będzie można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie radiowej Dwójki.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: PR2

NIFC 1200.jpg
Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Posłuchaj
17:31 Poranek Dwójki 12.07.2021 Artur Szklener.mp3 Dr Artur Szklener o eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

Od poniedziałku (12 lipca) rozpoczyna się święto dla entuzjastów muzyki Fryderyka Chopina. Ruszają bowiem eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w którym udział weźmie niemal 160 pianistów z całego świata. Celem jest wybór osiemdziesięciu szczęśliwców, którzy trafią do finału, zaplanowanego na październik tego roku. Jak zaznaczył dr Artur Szklener, to wydarzenie było długo wyczekiwane, dlatego tym bardziej organizatorom i uczestnikom towarzyszą ogromne emocje.

- Emocje przyświecały również Jerzemu Żurawlewowi – inicjatorowi pierwszego konkursu. Ten pomysł, żeby połączyć wielką sztukę z emocjami à la sportowymi, spowodował, że dziś mamy tak wspaniałą, prawie stuletnią imprezę. To dla nas wszystkich oczekiwanie wielkich wzruszeń i kontaktu ze wspaniałą muzyką.

Zobacz także:


Artur Szklener 1200 forum.jpg
Artur Szklener: Konkurs Chopinowski to ważne wydarzenie dla młodych artystów

Organizatorzy jako jedni z nielicznych postanowili zrezygnować z formy hybrydowej. Nie widzieli również możliwości, aby eliminacje przeprowadzone zostały przez internet. - Wiele dyskusji toczyło się na temat tego, czy eliminacje nie powinny odbyć się w innej formie. Nam natomiast bardzo zależało na tym, żeby – o ile to możliwe – spotkać się razem, nie zmieniając podstawowego paradygmatu kontaktu z wielką sztuką - zdradził dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Jak podkreślił gość audycji, przebieg eliminacji nie będzie się różnił od edycji z ubiegłych lat. Każdy z pianistów wykona 30-minutowy repertuar, który oceniony zostanie przez jury. - Muszę podkreślić, że jest to niezwykle wyczerpujący program, będący pewnego rodzaju przekrojem możliwości i rozpiętości twórczości Fryderyka Chopina: od etiudy, przez utwór liryczny i mazurki, po wielkie formy. Mamy też do czynienia z niezwykle doświadczonymi jurorami, którzy również brali udział w tym konkursie.

Czytaj też:

Ważną rolę w eliminacjach do XVIII Konkursu odgrywa kwestia bezpieczeństwa. Zgodnie z nowymi zasadami, uczestnicy będą poddawani testom na obecność koronawirusa dzień przed planowanym występem.

- Zrobimy wszystko, aby nie było ani jednego testu fałszywego. Procedura jest pod tym względem bardzo skomplikowana, jednak pamiętajmy, że większość uczestników musiała przekroczyć granicę, a więc była już testowana. Prawdopodobieństwo wyniku fałszywie dodatniego jest więc minimalne - zapewniał dr Artur Szklener. - Pianiści testowani są dzień wcześniej z tego powodu, by przygotowania i stres z tym związany nie wchodziły w interferencję z wykonaniem.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Dr Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 12.07.2021

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego: łączy nas kult geniuszu Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 18:00
- Konkurs Chopinowski służy temu, żeby dzielić się ze światem tym, co mamy najwspanialszego, czyli Chopinem. Pomagają nam w tym wspaniali, młodzi pianiści - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Laskowski, rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Relacja z wyboru fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:00
12 lipca rozpoczęły się Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, podczas których 152 pianistów z całego świata współzawodniczy o zakwalifikowanie do I etapu konkursu. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń