II etap XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Ballady i scherza powinny być obowiązkowe"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:45
- Mieliśmy bardzo ciekawe doświadczenie w II etapie z Polonezem fis-moll, który towarzyszy konkursowej historii od zarania. Była bardzo duża grupa, która sobie z nim kompletnie nie radziła, i była grupa, która grała bardzo dobrze, z niuansowaniem i bogactwem - mówił w podsumowaniu II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
Hayato Sumino
Hayato SuminoFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

We wtorek (12.10) późnym wieczorem poznaliśmy wyniki przesłuchań II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. 23 pianistów rozpocznie zmagania 14 października. W dniu przerwy (13.10) komentatorzy Programu 2 Polskiego Radia zaprosili na podsumowanie recitali z II etapu. 

W II etapie wystąpili:

Arsenii Mun, Szymon Nehring, Viet Trung Nguyen, Georgijs Osokins, Evren Ozel, Kamil Pacholec, Hao Rao, Sohgo Sawada, Aristo Sham, Miyu Shindo, Talon Smith, Kyohei Sorita, Szu-Yu Su, Hayato Sumino, Yutong Sun, Tomoharu Ushida, Andrzej Wierciński, Yuchong Wu, Lingfei (Stephan) Xie, Zi Xu, Piotr Alexewicz, Leonora Armellini, J J Jun Li Bui, Michelle Candotti, Kai-Min Chang, Xuehong Chen, Hyounglok Choi, Federico Gad Crema, Alberto Ferro, Yasuko Furumi, Alexander Gadjiev, Avery Gagliano, Martin Garcia Garcia, Eva Gevorgyan, Wei-Ting Hsieh, Adam Kałduński, Nikolay Khozyainov, Su Yeon Kim, Aimi Kobayashi, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Shushi Kyomasu, Hyuk Lee, Bruce (Xiaoyu) Liu.

XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny >>>>

W słowie komentarza do wyników II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń zacytowała Winstona Churchilla, który powiedział, że "prawdziwym sukcesem jest podążać od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu".

- W kuluarach słyszałam, że II etap jest etapem prawdy. Absolutnie się z tym nie zgadzam - podkreśliła przewodnicząca jury. - Nie można powiedzieć, jaka jest prawda po jednokrotnym usłyszeniu kandydata. Wszyscy, którzy grali w II etapie, są prawdziwie uzdolnieni i bardzo dobrze przygotowani.

konkurs chopinowski jury 1. etap 1200.jpg
Dwójkowi eksperci zgadzają się z wynikami I etapu, choć nie bez zastrzeżeń

- Pianiści nie są maszynami. Jeden ma lepszy dzień, drugi gorszy. Jestem absolutnie przekonana, że cała ta grupa, która nas przez cztery dni radowała bardzo ciekawymi wykonaniami, będzie dążyła w tym kierunku. Entuzjazm i miłość do muzyki są najważniejsze – tego życzę wszystkim uczestnikom. Tym, którzy jeszcze będą grali, i tym, którzy będą grali, ale już gdzie indziej - zakończyła Katarzyna Popowa-Zydroń.

Katarzyna Popowa-Zydroń i jej podsumowanie II etapu Konkursu Chopinowskiego:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Liczba uczestników, zarówno w II (45 uczestników) jak i III etapie (23 uczestników) tegorocznego Konkursu Chopinowskiego przekracza dotychczas przyjęte limity. Jak tłumaczyła w rozmowie z Dwójką tuż po ogłoszeniu wyników po II etapie przewodnicząca jury, wszyscy głosujący byli zgodni, że konieczne jest przysłuchanie się liczniejszej grupie uczestników.


Posłuchaj
04:12 Katarzyna Popowa-Zydroń o wynikach II etapu KCh Dwójka 13 październik 2021 10_06_28.mp3 Rozmowa z Katarzyną Popową-Zydroń po ogłoszeniu wyników II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

120:13 2021_10_13 10_00_00_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3.mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski podsumowują II etap przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz.1. (Dwójka)

50:14 2021_10_13 12_09_40_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski podsumowują II etap przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz.2. (Dwójka)

08:26 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_10_13-08-05-20.mp3 Dr Artur Szklener podsumowuje II etap Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

    

Regulamin konkursu dopuszcza niektóre z utworów w kilku etapach, co w praktyce dało wrażenie powtarzalności i swoistego déjà vu. - Ten układ regulaminu powodował, że spektrum utworów, po które sięgali pianiści, troszkę się spłaszczyło - mówił Marcin Majchrowski. - Było sporo recitali, w których pod względem profilu programowego, a zatem i przedstawienia uczestnika, to były niemal tożsame wybory - dodał Andrzej Sułek. - Mam zasadniczy postulat, żeby obowiązkowe były i ballada, i scherzo. To są tak ważne i zarazem różne rozdziały repertuaru chopinowskiego, że powinny być zawarowane w regulaminie.

Konkurs Chopinowski FN.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski. Przesłuchania III etapu w czwartek od godz. 10.00

Zdaniem redaktorów Dwójki są także dzieła, które mogłyby zostać wyłączone z wczesnych etapów przesłuchań ze względu na poziom trudności. Nalezą do nich Fantazja f-moll op. 49 czy Polonez-Fantazja As-dur op. 61. - Wydaje się, że one stwarzają takie wymagania interpretacyjne, wyrazowe, nie wspominając o pianistycznych, że nie ma sensu sprawdzanie umiejętności interpretacji w przypadku całej rzeszy pianistów startujących w I etapie - przekonywała Róża Światczyńska.

Odnosząc się do uczestników, którzy przeszli do III etapu, Róża Światczyńska wyraziła zdziwienie nieobecnością reprezentanta Włoch Federico Gad Cremy. - Nie wszystko mu wyszło, ale miał tak wiele ciekawych pomysłów interpretacyjnych, że chętnie posłuchałabym, jak gra mazurki czy sonatę - mówiła. - Szczerze żałuję naszego polskiego Wietnamczyka Việt Trung Nguyễna. Wydaje mi się, że miał dobry występ w II etapie i zaskoczyła mnie jego nieobecność w III.

Dr Artur Szklener podsumowuje II etap Konkursu Chopinowskiego:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Andrzej SułekRóża Światczyńska i Marcin Majchrowski

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 10.00

***

Podczas przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianistom przysłuchuje się jury w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Thai Son Dang, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe.

Do udziału w III etapie jury zakwalifikowało następujących uczestników:

Piotr Alexewicz, Polska

Leonora Armellini, Włochy

J J Jun Li Bui, Kanada

Michelle Candotti, Włochy

Yasuko Furumi, Japonia

Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

Avery Gagliano, Stany Zjednoczone

Martin Garcia Garcia, Hiszpania

Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia

Nikolay Khozyainov, Rosja

Su Yeon Kim, Korea Południowa

Aimi Kobayashi, Japonia

Mateusz Krzyżowski, Polska

Jakub Kuszlik, Polska

Hyuk Lee, Korea Południowa

Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada

Szymon Nehring, Polska

Kamil Pacholec, Polska

Hao Rao, Chiny

Hayato Sumino, Japonia

Andrzej Wierciński, Polska

Kyohei Sorita, Japonia

Miyu Shindo, Japonia

Ogłoszenie wyników II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

[YouTube NIFC]

Przesłuchania III etapu odbędą się w terminie 14-16 października, w dwóch sesjach: porannej od godz. 10.00 oraz wieczornej od godz. 17.00.

***

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmituje całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.

Codzienne transmisje wzbogacone są bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami - z jurorami, uczestnikami Konkursu i ekspertami - nadawanymi również ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej. Zapraszamy także do słuchania archiwalnych materiałów z poprzednich konkursów.


Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Dzień 8. "Zawsze jest miło obserwować, jak pianiści rozwijają się z etapu na etap"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 14:42
- Dziś pozytywnie odebrałem Michelle Candotti i myślę nawet, że wystąpiła lepiej niż w pierwszym etapie. Zaczęła od Fantazji f-moll, potem wykonała Nokturn f-moll – wszystko w tej samej tonacji i w tym samym afekcie. Polonez fis-moll na samym końcu mnie absolutnie ujął i był patetyczny. Zupełnie zmieniła w nim barwę dźwięku, a to się nie wszystkim udaje - tak Marcin Majchrowski podsumował występ włoskiej pianistki, którą usłyszeliśmy podczas II etapu przesłuchań w XVIII Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń