Wojciech Niedziółka - przygotowany i szlachetnie brzmiący

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 14:35
- Dwa lata pandemii to jest ogromna wyrwa w życiu skrzypków biorących udział w konkursie w roku 2022. To obciążenie i atut, zależnie, jak się do tego podejdzie, zrozumie i wykorzysta. Może się to przekuć na sukces - mówił w podsumowaniu drugiego dnia II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Marcin Majchrowski. Zapraszamy do śledzenia konkursu na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej.
Wojciech Niedziółka
Wojciech Niedziółka Foto: PR2

Kolejną (13.10) sesję 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego otworzył Polak, Wojciech Niedziółka. Przypomnijmy, że skrzypek ma 19 lat i dopiero po zakończeniu konkursowych zmagań rozpocznie studia.

Reprezentant Polski

Tymczasem po I etapie jest on jedynym reprezentantem Polski. - Czasem ten młody wiek pozwala być nieświadomym wielu rzeczy, miałam nadzieję, że dzięki temu Wojtek będzie mógł skupić się przede wszystkim na tym, by jak najlepiej zagrać - podkreśliła Magdalena Łoś - że to nie o odpowiedzialność reprezentowania Polski chodzi, ale o jego indywidualny występ. Był dziś w pełni skoncentrowany.

Solidnie przepracowany

Brahms, Szymanowski, Chausson - utwory tych kompozytorów złożyły się program, który zdaniem Marcina Majchrowskiego był solidnie przepracowany. Jak podkreślił Jacek Hawryluk, skrzypka charakteryzuje szlachetność brzmienia.

Wyniki I etapu Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego [WIDEO]

Publiczność zgromadzona w Poznaniu szczodrze nagrodziła występ Polaka, trzykrotnie aplauzem wywołując go zza kulis. - Jeżeli coś dobrego jest w sportowych emocjach konkursu, to właśnie wsparcie, jakie on otrzymuje - oceniła Magdalena Łoś. - Trzy razy wychodził, ale też mówił o internecie. Fantastyczne, że to dodaje siły.


Posłuchaj
12:39 audycja okolicznościowa cz.1. 13 październik 2022 11_19_17.mp3 Magdalena Łoś, Marcin Majchrowski i Jacek Hawryluk podsumowują sesję wieczorną drugiego dnia II etapu 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

10:01 audycja okolicznościowa 13 październik 2022 13_02_16.mp3 Magdalena Łoś, Marcin Majchrowski i Jacek Hawryluk podsumowują sesję wieczorną drugiego dnia II etapu 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego cz. 2. (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

16:15 audycja okolicznościowa 3. 13 październik 2022 14_10_00.mp3 Magdalena Łoś, Marcin Majchrowski i Jacek Hawryluk podsumowują sesję wieczorną drugiego dnia II etapu 16. Konkursu im. H. Wieniawskiego cz. 3. (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

Podsumowanie wideo:

[YouTube Dwójki]

***

Wojciech Niedziółka - od października 2022 student Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie Łukasza Błaszczyka. Laureat I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu, I miejsca w Ogólno­polskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie i II miej­sca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu. Występował jako solista z takimi orkiestrami jak Slovak Sinfonietta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Iuventus, Polish Camerata i Sinfonia Baltica. Uczestniczył w programach organizowanych przez Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. 

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

WIDEO SESJI PORANNEJ

[YouTube/Wieniawski Society]

W czwartek 13 października 2022 w przesłuchaniach wzięli udział:

II etap | sesja poranna:

9:30 Wojciech Niedziółka (Polska), Michał Francuz - fortepian

J. Brahms – I Sonata G­-dur, op. 78
K. Szymanowski – Źródło Aretuzy z cyklu Mity op. 30
E. Chausson – Poemat, op. 25

10:25 Karen Su (USA), Christia Hudziy - fortepian

J. Brahms – III Sonata d-­moll, op. 108
K. Szymanowski – Romans D­-dur, op. 23
P. Czajkowski – Melodia nr 3 Es-­dur z Souvenir d’un lieu cher, op. 42
P. Czajkowski – Valse­-Scherzo C­-dur, op. 34

11:10 przerwa

11:30 Max Tan (USA), Michał Francuz - fortepian

K. Szymanowski – Romans D­-dur, op. 23
E. Chausson – Poemat, op. 25
J. Brahms – III Sonata d-­moll, op. 108

12:20 Shihan Wang (Chiny), Joanna Zathey - fortepian

E. Grieg – II Sonata G-­dur, op. 13
K. Szymanowski – Narcyz z cyklu Mity op. 30
M. Ravel – Tzigane

13:05 przerwa

13:15 Qingzhu Weng (Chiny), Grzegorz Skrobiński - fortepian

I. J. Paderewski – Sonata a­-moll, op. 13
K. Szymanowski – Driady i Pan z cyklu Mity op. 30
M. Ravel – Tzigane

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

***

Tytuł: Audycja specjalna

Komentowali: Magdalena ŁośMarcin MajchrowskiJacek Hawryluk

Data emisji: 13.10.2022

Godzina emisji: 11.20; 13.00; 14.10

uk/kor

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Szef jury: przy ocenie I etapu udało się osiągnąć konsensus

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:02
- Werdykt jury to konsensus, w swojej naturze bardzo demokratyczny. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. We wtorek (11.10) poznaliśmy wyniki I etapu zmagań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jane Cho - znakomita opowiadaczka historii. Podsumowanie pierwszej części II etapu Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:52
- Szymanowski w jej wykonaniu był bardzo dobry - podkreślili zgodnie Magdalena Łoś i Andrzej Sułek, odnosząc się do występu konkursowego Jane Cho, reprezentującej Japonię, Singapur i USA. Komentatorzy Dwójki podsumowali pierwszą część II etapu XVI Konkursu im. H. Wieniawskiego.
rozwiń zwiń