Sztuka muzyki sakralnej. Paweł Łukaszewski: powinna skłaniać do refleksji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 17:13
Dyrygent, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego - Paweł Łukaszewski opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia o swoich początkach z muzyką sakralną. Powiedział przy tym, że jego zdaniem powinna ona skłaniać do refleksji i zwalniać tempo życia.
Paweł Łukaszewski to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnej
Paweł Łukaszewski to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnejFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio
  • Paweł Łukaszewski jest m.in. prorektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • Kompozytor jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnej.
  • W Programie 2 Polskiego Radia stwierdził, że taka muzyka powinna przede wszystkim skłaniać do refleksji.

Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sakralnego nurtu muzyki współczesnej, jak sam twierdzi: "Pisanie muzyki sakralnej jest dla mnie sposobem na życie. Żyję tą muzyką, jest ona obecna na wiele sposobów w moim życiu codziennym. Sacrum to głębia, przestrzeń, spojrzenie z perspektywy".

Muzyka sakralna i chóry

W jego dorobku kompozytorskim najważniejsze miejsce zajmują utwory wokalno-instrumentalne i chóralne. Często odnosi się do historii muzyki i liturgii katolickiej. Jego dzieła są wykonywane i nagrywane przez renomowane zespoły, takie jak The Kings Singers, Trinity College Choir pod dyrekcją Stephena Laytona czy ostatnio Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

Paweł Łukaszewski powiedział w Programie 2 Polskiego Radia, że nadal aktualne jest jego dawne stwierdzenie mówiące o tym, że chce robić muzykę, która porusza. - Mówimy tutaj głównie o części moich kompozycji, czyli muzyce sakralnej. Jednak muzyka o innym charakterze czy kameralna, czy czysto instrumentalna, także powinna skłaniać do refleksji, a na pewno zwalniać tempo życia, które jest szalone - stwierdził.

Początki z muzyką chóralną

Kompozytor przytoczył również historię dotyczącą jego pierwszych zachwytów nad muzyką chóralną. - Będąc uczniem liceum, chodziłem często na festiwale i wszystkie koncerty, jakie odbywały się w Filharmonii, i m.in. poruszył mnie festiwal ArsChori - powiedział. 

- To było dla mnie dosyć duże odkrycie, bo na tym wydarzeniu kompozytorzy wprowadzali już idiom instrumentalny do muzyki chóralnej - dodał.


Posłuchaj
41:49 _PR2 (mp3) 2024_05_30-16-01-46.mp3 Paweł Łukaszewski m.in. o muzyce sakralnej (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Paweł Łukaszewski (kompozytor, dyrygent, pedagog, organizator życia muzycznego)

Data emisji: 30.05.2024

Godzina emisji: 16.00

dz/mgc/wmkor

Czytaj także

"Wanderer's Notes". Krzysztof Herdzin: specjalizacje muzyczne bardzo ograniczają

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 11:38
Zapiski wędrowca, czyli "Wanderer's Notes", to najnowszy album Krzysztofa Herdzina. Kompozytor opowiedział w "Poranku Dwójki", jak doszło do powstania tego dzieła oraz co możemy znaleźć na jego najnowszej płycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces polskiego kompozytora. Rafał Ryterski zwycięża na 70. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 17:16
W Wilnie zakończyła się 70. Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów. Utwór "Totentanz" Rafała Ryterskiego, zgłoszony przez Program 2 Polskiego Radia, wygrał jubileuszową odsłonę flagowego programu Międzynarodowej Rady Muzycznej.
rozwiń zwiń