Prof. Szábolcs Esztényi. Artysta odszedł w wieku 84 lat

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 11:18
Nie żyje prof. Szábolcs Esztényi. Artysta, który jako nastolatek uczestniczył w węgierskim powstaniu 1956 roku, a potem wyemigrował do Polski. W Warszawie Szábolcs Esztényi rozpoczął działalność jako pianista, improwizator kompozytor i pedagog. Jego muzycznym wszechświatem jest fortepian traktowany zarówno totalnie z preparacją i grą na strunach instrumentu, jak i tradycyjnie - na klawiszach. W Dwójce wyemitowaliśmy specjalną audycję poświęconą profesorowi.
Profesor Szabolcs Esztenyi podczas jednego z koncertów - tu w Filharmonii Szczecińskiej w 2015 roku.
Profesor Szabolcs Esztenyi podczas jednego z koncertów - tu w Filharmonii Szczecińskiej w 2015 roku. Foto: Peter Endig / DPA / PAP

Szábolcs Esztényi urodził się 20 grudnia 1939 roku w Budapeszcie. Studiował w Polsce, w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie - grę na fortepianie w klasie Margerity Trombini-Kazuro, a  kompozycję u Witolda Rudzińskiego. 

 

Jako pianista występował w wielu aulach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", na festiwalu "Poznańska Wiosna Muzyczna" czy na "Warszawskich Spotkaniach Muzycznych". Koncertował również za granicą, m.in. na Budapesti Zenei Hetek, Donaueschinger Musiktage, na Festiwalu Pianistycznym w Bergamo-Brescia, Festival d'été de Lanaudière w Quebec czy podczas Nordiske Musikdage.

Występował z wybitnymi polskimi solistami, m.in. Jerzym Artyszem, Andrzejem Hiolskim, Jadwigą Rappé i Kwartetem Wilanowskim. Zasłynął jako autor wielu prawykonań dzieł polskich kompozytorów. 


Posłuchaj
48:47 _PR2 (mp3) 2024_06_30-21-01-15.mp3 Wspominamy prof. Szábolcs Esztényi (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

 

W pracy dydaktycznej prowadził naukę improwizacji fortepianowej w Akademiach Muzycznych w Warszawie i Łodzi. 

 

***

Audycja specjalna

Prowadzili: Joanna Grotkowska i Karol Furtak

Data emisji: 30.06.2024

Godz. emisji: 21.00

oprac. rk, dz

Czytaj także

Szábolcs Esztényi. Dlaczego szkoły nie uczą nas mówić, tylko recytować?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 12:00
Gość audycji "Five o'clock", znakomity kom­po­zy­tor, pia­ni­sta i peda­gog węgierskiego pocho­dze­nia, zdradzał tajniki muzycznej improwizacji i opowiadał o tragicznej historii Węgier, której wiatry przywiały go nad Wisłę. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szábolcs Esztényi. Muzyka i węgierskie przypadki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 13:00
W "Zapiskach ze współczesności" słuchaliśmy wspomnień znakomitego kompozytora, pianisty i pedagoga węgierskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szábolcs Esztényi i Hubert Zemler razem i osobno

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 13:43
Gościem audycji "Nokturn" był wszechstronny perkusista, który pojawia się ostatnio na bardzo różnych wydawnictwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szábolcs Esztényi. Mentor muzycznych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 07:00
Urodzony 81 lat temu w Budapeszcie pianista, improwizator i kompozytor był bohaterem audycji z cyklu "Nowa Polska". Dlaczego on? Ponieważ od ponad pięćdziesięciu lat mieszka w Polsce, wychował kilka pokoleń kompozytorów, improwizatorów, wpajając im kodalyowską metodę umuzykalniania jako pierwszego kroku do tego, by zostać prawdziwym muzykiem.
rozwiń zwiń