Dzień 8. "Na Evę Gevorgyan nie sposób nie zwrócić uwagi"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 22:00
- Ona wyrasta na bardzo ważną postać tego konkursu. Zastanawiam się, czy to jest pianistka, która idzie po I nagrodę. Wielkim sukcesem Konkursu Chopinowskiego jest przyjazd artystki takiego kalibru - tak mówił Andrzej Sułek o występie Evy Gevorgyan w sesji wieczornej trzeciego dnia przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Eva Gevorgyan
Eva GevorgyanFoto: PR2

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Za nami sesja wieczorna przedostatniego dnia II etapu przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Podczas niej mogliśmy wysłuchać pięciorga pianistów. Wśród nich znaleźli się: Yasuko Furumi, Alexander Gadjiev, Avery Gagliano, Martin Garcia Garcia, Eva Gevorgyan.

Wieczorna sesja 11.10:

[YouTube NIFC]

Wieczorna sesja przesłuchań rozpoczęła się od występu japońskiej pianistki. Andrzej Sułek zwrócił uwagę, że Yasuko Furumi gra z dużą przejrzystością. - Czasami niestety zdarzają się jej braki w artykułowaniu. Polonez-Fantazja miał krytycznie dużą liczbę błędów tekstowych - zauważył.

Marcin Majchrowski mówił, że zapamiętał Japonkę z I etapu z powodu nieskazitelności jej gry. - Przede wszystkim chodzi o poprawność tekstową, nawet jeśli artykulacyjnie można mieć pewne wątpliwości. Niestety dziś nie obyło się bez omyłek w każdym utworze. 


Posłuchaj
17:58 2021_10_11 19_13_10_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 3 dzień II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego - podsumowanie wieczornej sesji, cz. 1 (Dwójka)

 

42:59 2021_10_11 20_55_01_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 3 dzień II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego - podsumowanie wieczornej sesji, cz. 2 (Dwójka)

 

Przemysław Psikuta podkreślił, że kolejny wykonawca tego wieczoru, Alexander Gadjiev, został dobrze zapamiętany w I etapie. - On jest nietuzinkowy, eksponuje siebie, do mnie dziś to mniej trafiało - mówił Marcin Majchrowski. 

Andrzej Sułek zauważył, że program reprezentanta Włoch i Słowenii był dobrze ułożony tonacyjnie i dramaturgicznie, miał jednak zastrzeżenia do wykonania niektórych utworów. - Niestety Walc to pół biedy, Barkarola była zbyt szybka, w takim poczuciu zadyszki. Polonez fis-moll mnie ujął, był rozwichrzony, tam się dużo działo, co potwierdza jego niebywałą wyobraźnię. 

Zobacz podsumowanie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]


Posłuchaj
05:05 2021_10_11 20_49_53_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Konrad Handschuh rozmawia z pięciorgiem włoskich pianistów występujących w II etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)

 

Jako ostatnia przed przerwą zagrała 20-letnia Amerykanka Avery Gagliano i jak podkreślił Przemysław Psikuta bardzo się podobała warszawskiej publiczności. - Dysponuje świetną techniką, doskonałym warsztatem, ale w swej grze trochę mniej "śpiewa" i "tańczy" od swoich poprzedników - mówił.

Marcin Majchrowski zauważył bardzo dobre wykonanie Nokturnu H-Dur op. 62. - Mnie się podobała Ballada As-Dur, od której zaczęła. Ta jej bezpretensjonalna prostota miała rys szlachetności - stwierdził Andrzej Sułek. - Niestety nie udał się Walc F-DurAndante spianato i Polonez Es-dur, to etap prawdy - dodał redaktor Majchrowski. 

 

Posłuchaj
05:30 2021_10_11 19_07_43_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp3 Beata Stylińska rozmawia z Krzysztofem Jabłońskim, jurorem XVIII Konkursu Chopinowskiego i laureatem III nagrody w 1985 roku (Dwójka)

 

Jak mówił Przemysław Psikuta, Martin Garcia Garcia to doświadczony pianista z Hiszpanii, który ma w sobie pewną wirtuozerię. - Impromptu Ges-dur było najbardziej frapujące w tych jego manierycznych propozycjach, Poloneza nie mogę zaakceptować - przyznał Marcin Majchrowski. - Tutaj po raz kolejny się zgodzimy - powiedział Andrzej Sułek.

Martin Garcia Garcia po występie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Przesłuchania tego dnia zakończyła Eva Gevorgyan. - Bardzo dziękuję jej za to, że zagrała całe opus 34., pokazała te walce jako tryptyk. Ona ma 17 lat i nie wiem, skąd bierze te pokłady mądrości, świadomości, jakby miała wiedzę kogoś bardzo doświadczonego - powiedział Marcin Majchrowski.

Zza kulis 8 dnia II etapu

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Przemysław PsikutaMarcin MajchrowskiAndrzej Sułek

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 19.15 i 20.55

mo

Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Dzień 1. "Sohgo Sawada był numerem jeden sesji wieczornej"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 22:00
- Największe wrażenie zrobił na mnie Sohgo Sawada. On operował skrajnościami, ale umiał je powściągnąć w Nokturnie Des-Dur, który wydał mi się dzisiaj bardzo oniryczny - tak Marcin Majchrowski ocenił występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 4. "Powtarzalność jest grzechem większości pianistów"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 22:00
 - Junichi Ito zaczął bardzo obiecująco od Nokturnu H-Dur. Przy etiudach zaczęło się już "ale", a druga część Ballady F-Dur nie udała mu się niestety, zapędzona coda, to wszystko już się nie potoczyło dobrze - tak Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek zgodnie ocenili występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas przedostatniego dnia I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń