WP #248. Sojka i Novi Singers

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 22:00
W audycji zaprezentowaliśmy płyty polskich wykonawców – Stanisława Sojki oraz zespołu New Original Vocal Instruments - Novi Singers.
Okładki płyt
Okładki płytFoto: PR2

W każdą niedzielę słuchamy – razem z Państwem – najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem, od początku do końca, strona A, strona B. A dopiero potem bonusy, konteksty, porównania, komentarze zaproszonych gości. Klasyka, jazz, rock, awangarda, elektronika. 

Tym razem były to:
  • Novi Singers – "Torpedo" 1970 PN Muza
  • Stanisław Soyka – "Stanisław Sojka" 1986 RCA

Posłuchaj
174:41 2021_10_10 22_00_00_PR2_Wieczor_plytowy.mp3 WP #248 Sojka i Novi Singers (Wieczór Płytowy/Dwójka)

Komentarze słuchaczy:

Torpedo jest to trzeci album grupy a drugi nagrany w kraju, nie bardzo rozumiem dlaczego nie został wydany w serii "polish jazz". Wprawdzie zespół miał bardzo szerokie spektrum zainteresowań (co jest widoczne na płycie), ale nie oddala się od jazzu. Zresztą "jazzowość" płyty gwarantowana jest przez muzyków biorących udział w nagraniu. Repertuar "Torpedo" jest bardzo urozmaicony mamy tutaj i odniesienie do klasyki i do funku. Mimo że zespół był świetnie zgrany, każdy z wokalistów prezentował nienaganną technikę wokalną, na mnie największe wrażenie robił głos Ewy Wanat. Pani Ewa wnosił do brzmienia zespołu ciepły sopran, który w sposób istotny kształtował i definiował brzmienie utworów.

Minęło prawie pół wieku ale atrakcyjności nagrań NOVI nie odmienił upływ czasu. Słuchając nagrań z okresu PRL nieodmiennie nasuwa się myśl, że płyty te były bardzo dobrze zrealizowane, choć jakość produktu końcowego często była podła.

Tomasz


Novi Singers - to zespół, który charakteryzuje wysmakowana  elegancja  śpiewania. Novi Singera zachwyciło mnie od pierwszego ich wysłuchania i tak zostało. Zastanawiam się dlaczego. Śpiewanie scatem, to śpiewanie bez słów, to śpiewanie, które "nie odciąga" tekstem od muzyki, a daje całą gamę emocji wokalnych i ciepło, które niesie głos ludzki. Żaden instrument nie zagra, tak, jak ludzki głos- uczuciowo, sentymentalnie, kołysząco i obiecująco, głośno i cichutko, uwodząco. Scat pozostawia olbrzymie spectrum wyobraźni co do treści przekazu, ten śpiew opowiada to co chcemy sobie wyobrazić i usłyszeć.

Od Chopina słuchając Novi Singers nie uciekniemy, bo oni śpiewali Chopina.

Urszula

 

Stanisław Soyka - sierpień 1987, festiwal w Sopocie, widzę to jeszcze: Soyka długowłosy za fortepianem, do tego zagraniczni muzycy. Jest światowo. Nareszcie jest światowo. Polak, któremu jako liderowi przygrywają zagraniczni fachowcy. Rozpoczynają od skandowanego rytmicznie "misia a misia bela misia kasia konfacela", skandowanego także przez czarnoskórego basistę, w jego wersji brzmi to tak "mysza a mysia bela mysza kasza konfasila". Potem kilka świetnych ,światowo brzmiących i światowo zagranych kompozycji. Polska odkrywa Soyke na nowo, po kilku latach jakby niebytu, bo przecież Stanisław Soyka miał juz okres wielkiej popularności na początku lat 80tych, potem zniknął nam z pola widzenia. Teraz tak jakby "wielki powrót" z wielkimi nadziejami. Płyta dla RCA bardzo ciekawa, wysmakowany, ambitny pop, z nutką funky, z odrobiną jazzu, gospel, zagrany bardzo nowocześnie. Wspaniałe utwory w rodzaju "Heaven". Niestety to był za wysoki poziom jak na potrzeby zachodniego odbiorcy. Stanisław Soyka świata nie zawojował, ale zaraz będziemy mieli 1990 rok, współpracę z  Yanina Iwańskim i wiele wspaniałych płyt oraz stałe miejsce w historii naszej muzyki. Zatem - nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :)

Marcin

 

NOVI to moja pierwsza jazzowa miłość wśród krajowych muzyków wokalistów. Uncle Gucio to oczywiście Roman Dyląg. A kapela to była wspaniała! Waldemar Parzyński studiował reżyserię dźwięku, Ewa Wanat była skrzypaczką, etc. etc,

Dla mnie Torpedo brzmi wciąż świeżo! Co za brzmienie, jaki driver i swing! Brawo!

Marek

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy

Prowadzili: Tomasz Szachowski i Piotr Metz

Data emisji: 10.10.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Nowa płyta na 20-lecie współpracy Marcin Wasilewski Trio z wytwórnią ECM

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 10:45
- Pierwszych nagrań dokonaliśmy wspólnie z Tomaszem Stańko na jego płytę "Soul of Things". Od tamtego momentu ta współpraca trwa i ma się dobrze. Jest to już nasz siódmy krążek w tej wytwórni - mówił w "Poranku Dwójki" Marcin Wasilewski w dniu premiery płyty "En attendant", która ukazała się nakładem słynnej monachijskiej wytwórni ECM.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexei Lubimov kameralnie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 14:12
W środę do wygrania był album zawierający specjalny wybór utworów Chopina, Bacha, Mozarta i Beethovena, nagrany przez arcymistrza wykonawstwa historycznego na pianinie, na którym grywał w Paryżu sam Chopin.
rozwiń zwiń