Anna Seniuk: nasza Pchełka chce być teraz gwiazdą opery

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 13:00
- Mało jej było występować w Teatrze Narodowym więc postanowiła we Wrocławiu zaśpiewać - żartowała w Dwójce aktorka i reżyserka spektaklu "Pchła szachrajka", który od 1 czerwca można oglądać w Operze Wrocławskiej.
Audio
  • Reportaż z przygotowań do premiery "Pchły szachrajki" w Operze Wrocławskiej (Przed premierą/Dwójka)
Anna Seniuk
Anna SeniukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Anna Seniuk wspominała, że pierwszy raz zawodowo z wierszem Jana Brzechwy zetknęła się już w latach 70. za sprawą spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Macieja Wojtyszki. Sama wyreżyserowała ten tekst w roku 2000 na potrzeby Radia Bis. Teraz przedstawienie Anny Seniuk trafi na deski Opery Wrocławskiej. Aktorka zwracała uwagę, że w tekście Brzechwy Pchła szachrajka jedzie właśnie do Wrocławia, więc wszystko dobrze się składa. Mówiła też, że jej spektakl nie ma charakteru opery, ale jest bajką muzyczną. - Nie ma tu wielkich arii, więc śpiewacy nie mogą się popisać, ale myślę, że występują z dużą radością i uśmiechem.

Autorem muzyki do "Pchły szachrajki" jest mąż Anny Seniuk Maciej Małecki. Kompozytor opowiadał, w jaki sposób spektakl ten trafił na antenę Radia Bis, a następnie do Teatru Narodowego w Warszawie. Maciej Małecki wspominał też trudności rytmiczne, jakie przysporzył mu tekst Jana Brzechwy.

W reportażu pojawiły się także fragmenty z przygotowań do premiery "Pchły szachrajki" w Operze Wrocławskiej oraz rozmowy z wykonawcami.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (w cyklu "Przed premierą")

Przygotowała:  Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mz

Czytaj także

"Kopciuszek Rossiniego to nie bajka Disneya"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 11:00
- Nie ma w tym utworze ani dyni zamieniającej się w karocę, ani szklanego pantofelka. Gdy przeczytałam libretto po raz pierwszy byłam rozczarowana – powiedziała Irina Brook, brytyjska reżyserka spektaklu inspirowanego dziełem włoskiego kompozytora. Premiera 28 kwietnia w Operze Wrocławskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jezioro Łabędzie" w Warszawie. Reportaż z prób

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 11:00
W cyklu "Przed premierą" wybraliśmy się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gdzie na 20 maja zaplanowano premierę baletu Piotra Czajkowskiego z choreografią Krzysztofa Pastora i nowym librettem Pawła Chynowskiego.
rozwiń zwiń