Tarnów. Sztuka współczesna ma się tutaj dobrze

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 17:49
- To nie tylko miasto Wilhelma Sasnala – znanego malarza, twórcy filmów, członka słynnej grupy "Ładnie". To także miasto młodości Tadeusza Kantora. Jego najstarszy sygnowany obraz nosi tytuł "Ogród Strzelecki" – czyli nasz park - mówiła Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka tarnowskiego BWA.
Audio
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Biuro Wystaw Artystycznych w TarnowieFoto: PR2/Paweł Siwek

IMG_20191221_150633_resized_20191221_032309561.jpg
"Dwójka na miejscu" w Tarnowie. Galeria

Biuro Wystaw Artystycznych to miejska instytucja kultury, która w Tarnowie działa od 1996 roku. Na wystawach pojawiają się jednak nie tylko prace okolicznych artystów, ale również dzieła twórców z całej Polski. Można np. podziwiać kolekcję najlepszych grafik ze zbiorów warszawskiej Zachęty, w tym prace Jerzego Panka - pochodzącego z Tarnowa wybitnego grafika i niezwykle barwnej postaci polskiego środowiska artystycznego. Jej dopełnieniem jest Aneks Tarnowski, czyli prace współczesnych grafików związanych z miastem: Doroty Bernackiej, Moniki Brzegowskiej, Kamili Jajkowskiej, Jacka Janickiego, Janusza Jędrzejczyka, Roberta Karwata, Kamila Kukli, Jacka Machowskiego, Andrzeja Mosio, Miłosza Reinera, Mai Starakiewicz i Bożeny Wojtanowskiej. - Staramy się tworzyć takie wystawy, które spodobają się szerszej publiczności - wyjaśniła dyrektorka tarnowskiego BWA. - Kluczem jest to, by łączyć publiczność tarnowską i tych, którzy przyjeżdżają tutaj z rożnych miejsc.

Jak podkreśliła Ewa Łączyńska-Widz, świętem galerii BWA w Tarnowie jest festiwal ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, który wychodzi poza ramy sztuk plastycznych, ponieważ jest platformą spotkań artystów różnych dziedzin. Jego efektem są wystawy, koncerty, spektakle teatralne, projekcje, spotkania i publikacje. Tegoroczna odsłona zakończyła się 11 grudnia, czyli w 101. rocznicę urodzin Jerzego Panka. Dyrektorka BWA zaznaczyła, że środowisko plastyków w Tarnowie jest wciąż aktywne. - Niektórzy przyjeżdżają, inni wyjeżdżają, jednak jest to środowisko dynamiczne i bardzo różnorodne - mówiła.

Zobacz: Twierdza polskości. Dwójka na zamku w Kórniku>>>

Gośćmi audycji w siedzibie Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie (ul. Słowackiego 1) byli również Marcin Pałach i Janusz Kozioł, którzy opowiadali o tym, jak Tarnów nieprzypadkowo stał się pierwszym niepodległym miastem w Polsce. Maria Janik – dyrektorka Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej  wspominała historię tego zespołu. O tym, jaką rolę dla Tarnowa pełni Centrum Sztuki Mościce opowiadała Agnieszka Kawa - dyrektorka tej instytucji. Anna Grygiel i Tomasz Kapturkiewicz mówili o Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, a Rafał Balawejder Ireneusz Pastuszak podkreślali, jak ważna jest dla Tarnowa działalność Teatru im. Ludwika Solskiego.

Paweł Siwek i Monika Zając opowiedzieli również o nestorze tarnowskiej sceny - Zbigniewie Kłopockim, mającym na koncie ponad 200 ról teatralnych. Przypomnieli o tym, że pracował z najlepszymi - między innymi Zdzisławem Maklakiewiczem. A w czasie egzaminu aktorskiego urzekł Halinę Mikołajską. Nie zabrakło również reporterskiej wizyty w najstarszym w Polsce muzeum diecezjalnym. Przedstawiliśmy też sylwetki miejscowych animatorów kultury – Elżbiety i Witolda Pazerów, którzy prowadzą w Tarnowie swoją pracownię i uczą dzieci.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzą: Monika Zając i Paweł Siwek

Goście: Ewa Łączyńska-Widz (dyrektorka tarnowskiego BWA), Marcin Pałach (przewodnik, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji), Janusz Kozioł (historyk, Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Maria Janik (dyrektorka Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej), Anna Grygiel (szefująca Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej), Agnieszka Kawa (dyrektorka Centrum Sztuki Mościce), Tomasz Kapturkiewicz (szef Tarnowskiego Centrum Kultury) Rafał Balawejder (Teatr im. Ludwika Solskiego) oraz Ireneusz Pastuszak (aktor),

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 15.00

***

Program 2 Polskiego Radia kontynuuje swoją akcję plenerową "Dwójka na miejscu". Jesienią i zimą dziennikarze tej stacji odwiedzali muzea, filharmonie, galerie, szkoły artystyczne i teatry w całym kraju, aby spotkać się ze słuchaczami. Wszystko na żywo, w co drugą sobotę w godz. 15.00-17.00. Miejscami, do których zajrzała po wakacjach Dwójka, były: Zespół Szkół Muzycznych "Miodowa" w Warszawie, Mediateka w Tychach, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Miejski Dom Kultury w DziałdowieNarodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i zamek w Kórniku


Czytaj także

Kultura po upadku "muru lubelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 10:00
- Zwykły płot budowlany stał w centrum Lublina przez 40 lat! "Teatr w budowie" był spektakularną porażką, który my chcemy przekuć w sukces - mówił Piotr Franaszek, dyrektor ukończonego właśnie Centrum Spotkania Kultur.
rozwiń zwiń