Muzeum Narodowe w Krakowie. 140-letnia historia, która zaczęła się na balu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 17:07
- W 1879 roku Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu urządzono huczny jubileusz w Sukiennicach. Bal był bardzo udany, panowie byli mocno rozochoceni i wtedy zrodziła się inicjatywa, że momencie kiedy państwo nie istnieje, ale naród tak, warto by to muzeum założyć. Henryk Siemiradzki podarował swój obraz - "Pochodnię Nerona". To jest nasz numer 1. w księdze inwentarzowej - mówiła w Dwójce Magdalena Czubińska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • Między Muzeum Narodowym a Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie (Dwójka na miejscu)
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Agnes Kantaruk/Shutterstock

Wawel_wirtual_free_1200.jpg
Wawel w wirtualnym świecie

Dwójka kontynuuje swoją flagową, dotąd wyłącznie wakacyjną, audycję plenerową "Dwójka na miejscu". Jesienią i zimą nasi dziennikarze odwiedzają muzea, filharmonie, galerie, szkoły artystyczne i teatry w całym kraju, aby spotkać się ze słuchaczami. Wszystko na żywo, w co drugą sobotę w godz. 15.00-17.00. Pierwszymi miejscami, do których zajrzała Dwójka były: Zespół Szkół Muzycznych w Warszawie, czyli słynna "Miodowa", Mediateka w Tychach oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku

W sobotę 26 października nasi dziennikarze Monika Zając i Jakub Kukla byli natomiast w Krakowie. Głównymi tematami tego wydania plenerowej akcji "Dwójka na miejscu" były zbiory i historia Muzeum Narodowego w Krakowie - jednej z najważniejszych tego typu instytucji w Polsce, która w tym roku obchodzi jubileusz 140-lecia oraz Międzynarodowe Targi Książki, których tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem "Czytać to bardziej żyć".

W gościnnej siedzibie Muzeum Narodowego przy al. 3 maja nasze plenerowe studio odwiedzili pracownicy placówki, którzy opowiadali m.in. o niezwykłych muzealnych eksponatach, ich renowacji, ale też o stratach wojennych, a wreszcie o zawiłej i niezwykle ciekawej historii miasta. Rozmawialiśmy również z dyrektorem i organizatorami 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie i przedstawicielami gości honorowych, którymi są w tym roku wydawcy niemieccy.

Film zapowiadający audycję w Krakowie:

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Magdalena Czubińska (pełnomocniczka dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. działalności wystawienniczej i kierowniczka działu sztuki współczesnej), Światosław Lenartowicz (kurator wystawy "Jan Hrynkowski. Opowieść artysty"), Elżbieta Jeleń (Instytut Goethego), Catherine Rap (Frankfurckie Targi Książki), Mariusz Szczygieł (reportażysta), Agata Jabłońska (historyk sztuki), Grażyna Grabowska (prezes Targów Książki w Krakowie), Daniel Cichy (dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego), Katarzyna Nowijakowicz (konserwator), prof. Andrzej Betlej (nowo mianowany dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu), prof. Andrzej Szczerski (nowo mianowany dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/gs

reklama

Czytaj także

Wyspiański i uniwersalizm zrodzony w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:15
- Był artystą na wskroś międzynarodowym, ale gdyby wyjechał z Krakowa i zamieszkał np. na stałe w Paryżu, to nie tworzyłby tam tak wybitnej sztuki jak w Polsce – powiedział prof. Andrzej Szczerski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń