"Dwójka na miejscu". Akademia Muzyczna w Katowicach - nadzwyczajne wydarzenia to tu codzienność

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 17:23
- Ten rok akademicki jest podobny do każdego innego. Nie nastawialiśmy się, aby robić jakieś nadzwyczajne wydarzenia. Wydarzenia naznaczone niezwykłą wartością artystyczną są u nas niemalże na co dzień. Niemniej jednak, ze względu na jubileusz, zaplanowaliśmy kilka naprawdę znaczących koncertów i spotkań z gośćmi z całego świata - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.
Audio
  • Urodziny Akademii Muzycznej w Katowicach (Dwójka na miejscu/Dwójka)
Akademia Muzyczna w Katowicach
Akademia Muzyczna w KatowicachFoto: Paweł Siwek/PR2

akademia muzyczna w katowicach 1200.jpg
Wydział Jazzu w Katowicach. Kamień węgielny tego gatunku w Polsce

Uczelnia im. Karola Szymanowskiego świętuje 90-lecie istnienia. Jest najstarszą uczelnią wyższą w Katowicach i na całym Górnym Śląsku. 50-lecie obchodzi natomiast działający w jej strukturach – pierwszy w naszym kraju – Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Ta podwójna rocznica sprawiła, że w sobotę (7.03) z "Dwójką na miejscu" odwiedziliśmy właśnie katowicką Akademię Muzyczną - Alma Mater m.in. Krystiana Zimermana, Piotra Beczały, Stanisława Soyki i wielu innych, często nieoczywistych wychowanków.

Duch patrona nad akademią

Od 1979 roku uczelnia nosi imię Karola Szymanowskiego. - Z listów wiemy, że w 1936 roku Szymanowski dojrzał do tego, żeby zostać profesorem naszej uczelni. Plany te przekreśliła jednak jego śmierć, która przyszła pół roku później. Naszym patronem jest jednak z wielu względów. Czujemy tu jego ducha. Swoją sztuką promieniował na współczesnych mu kompozytorów i wykonawców, ale Karol Szymanowski zrobił również coś niezwykle ważnego. W 1929 roku przysłał nam Bolesława Szabelskiego, który okazał się fundamentem założenia konserwatorium śląskiego - tłumaczył prof. Władysław Szymański.

W audycji rozmawialiśmy ponadto m.in. o kompozytorach związanych z Akademią Muzyczną w Katowicach, pianistach, muzykach jazzowych, ale także o planach naukowo-artystycznych na przyszłość czy planowanej rozbudowie siedziby uczelni.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Monika Zając i Paweł Siwek

Goście: prof. Władysław Szymański (rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach), Małgorzata Wilga (pianistka, doktorantka Akademii Muzycznej w Katowicach), Jakub Plewa (student klasy organów), prof. Stanisław Dziewior (kierownik Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji, szef akademickiej orkiestry dętej), dr Martyna Pastuszka (skrzypaczka, koncertmistrzyni {oh!} Orkiestry Historycznej, szefowa akademickiej orkiestry barokowej), prof. Eugeniusz Knapik (kompozytor), prof. Aleksander Nowak (kompozytor), prof. Andrzej Jasiński (pianista), prof. Magdalena Lisak (pianistka), prof. Paweł Tomaszewski (pianista, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), dr Jacek Łumiński (kierownik Zakładu Tańca), Tymoteusz Bies (pianista), Kasia Moś (wokalistka), Agata Piątek, Sulamita Ślubowska, Hubert Żmucki, Natalia Kordiak, Mateusz Szewczyk (studenci)

Data emisji: 7.03.2020

Godzina emisji: 15.00

pg


Czytaj także

Lawrence Foster: podjęcie decyzji ws. NOSPR nie zajęło mi 5 minut

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 10:54
- Zawsze doceniałem i podziwiałem katowicką orkiestrę. Zdawałem sobie sprawę, jakie to niezwykłe doświadczenie zagrać w nowej, wielkiej sali koncertowej. Gdy pewnego ranka zadzwonił do mnie Krzysztof Penderecki i spytał, czy byłbym zainteresowany objęciem tego stanowiska, poprosiłem o czas do namysłu. Po 10 minutach odzwoniłem i powiedziałem: jasne, zgadzam się - mówił w Dwójce światowej sławy dyrygent.
rozwiń zwiń