Lawrence Foster: podjęcie decyzji ws. NOSPR nie zajęło mi 5 minut

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 10:54
- Zawsze doceniałem i podziwiałem katowicką orkiestrę. Zdawałem sobie sprawę, jakie to niezwykłe doświadczenie zagrać w nowej, wielkiej sali koncertowej. Gdy pewnego ranka zadzwonił do mnie Krzysztof Penderecki i spytał, czy byłbym zainteresowany objęciem tego stanowiska, poprosiłem o czas do namysłu. Po 10 minutach odzwoniłem i powiedziałem: jasne, zgadzam się - mówił w Dwójce światowej sławy dyrygent.
Audio
  • Lawrence Foster o współpracy z NOSPR i programie najbliższych koncertów (Poranek Dwójki)
Przewodniczący Rady Programowej NOSPR Krzysztof Penderecki (P) i amerykański dyrygent Lawrence Foster (L) podczas uroczystości podpisania kontraktu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach
Przewodniczący Rady Programowej NOSPR Krzysztof Penderecki (P) i amerykański dyrygent Lawrence Foster (L) podczas uroczystości podpisania kontraktu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w KatowicachFoto: Andrzej Grygiel/PAP

Od najbliższego sezonu nowym dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie Amerykanin o rumuńskich korzeniach - Maestro Lawrence Foster, dyrygent ceniony po obu stronach Atlantyku. W przeszłości miał on już okazję kilka razy prowadzić katowicką orkiestrę.

- Możliwość współpracy z muzykami NOSPR jest dla mnie wyróżnieniem. Uważam, że obecnie to jedna z najlepszych orkiestr na świecie. Mają wyczucie stylu, wyczucie dźwięku, są naprawdę bardzo zdyscyplinowani. Oczywiście nie wszyscy, orkiestra to społeczność, ludzie mają różne opinie i reakcje, ale według mnie ci muzycy chcą dążyć do wysokiej jakości brzmienia, do prestiżu. Pragnę, żeby NOSPR stała się bardziej rozpoznawalna na estradach międzynarodowych. Jako dyrektor arstystyczny będę w tym pomagał i do tego dążył - tłumaczył gość Dwójki.

Za co Lawrence Foster najbardziej ceni muzykę Chopina? Który z utworów Witolda Lutosławskiego jako pierwszy znajdzie się w programie koncertu NOSPR z nowym dyrektorem artystycznym w roli dyrygenta? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Lawrence Foster (dyrygent, dyrektor artystyczny NOSPR)

Data emisji: 3.09.2019

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/am

Czytaj także

Alexander Liebreich w pożegnalnym sezonie skupi się na kobietach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 15:22
- Mam silne przekonanie, że znajdujemy się u zarania nowej epoki w sposób szczególny odwołującej się do równowagi płci - o nowym programie NOSPR mówił w Dwójce jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: Penderecki denerwował się, gdy ktoś go naśladował

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 13:01
- Nigdy nie wymuszał na studentach, żeby pisali jakimś konkretnym warsztatem, który on akceptuje. Sam przecież nie miał żadnego idola, którego naśladował. Dokonał przełomu, wymyślił nowy język - sonoryzm, ale nie wymagał, żeby pisać sonorystycznie - mówiła w Dwójce długoletnia szefowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konior: w sali NOSPR nieustannie rozbrzmiewa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:18
- Mam ogromną satysfakcję, że od pięciu lat to miejsce odwiedzają tłumy. Ludzie przychodzą na koncerty, których rocznie odbywa się ponad trzysta. To dla nich i dla nas, jego twórców, miejsce, gdzie muzyka jest najważniejsza – opowiadał w Dwójce architekt, autor projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń