28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja, by doświadczać nauki wszystkimi zmysłami: obserwować, dotykać, rozmawiać z naukowcami i samodzielnie wykonywać eksperymenty. Motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy są astronautyka i astronomia.
Uczestnicy Pikniku będą mogli między innymi wziąć udział w teście psychologicznym astronautów, spróbować swoich sił w precyzyjnych czynnościach manualnych w profesjonalnych rękawicach, doświadczyć stanu nieważkości dzięki goglom VR, skonstruować własny model rakiety oraz poznać sposoby uprawy roślin na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Będzie także możliwość przymierzenia tzw. wysokościowego ubrania kompensacyjnego, które wykorzystują piloci wykonujący loty na bardzo dużych wysokościach, a także podziwiania profesjonalnych łazików, przygotowywanych do badań na Marsie i Księżycu, w tym m.in. Legendary Rover (do przenoszenia ładunków i pobierania próbek gleby) oraz studenckich modeli Scorpio7 i Kalman. - Łazików będzie sporo, i to tacy główni bohaterowie Pikniku Naukowego. Są ciekawe, urocze i robią niesamowitą robotę na różnego rodzaju ciałach niebieskich - zapowiada w radiowej Trójce Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
28. Piknik Naukowy: w tym roku patrzymy w niebo
Zgodnie z hasłem tegorocznej imprezy, w tym roku na Pikniku skupiamy się na tym, co z kosmosem związane. Nietrudno ukryć, że łączy się to z planowanym na 29 maja startem misji IGNIS, w ramach której poza naszą planetę poleci między innymi Sławosz Uznański-Wiśniewski.
10 maja na PGE Narodowym nie będziemy skupiać się jednak wyłącznie na tym, co przyniesie przyszłość. Uczestnicy Pikniku będą mogli zapoznać się również z historią astronomii i astronautyki. Jednym z punktów, na który zwraca uwagę Katarzyna Nowicka, jest kapsuła, którą po podróży w kosmos w 1978 lądował gen. Mirosław Hermaszewski. - To statek kosmiczny, który był w kosmosie. Można "dotknąć kosmosu" i zobaczyć, jak oni się pomieścili - opowiada rzeczniczka. - Będą również rzeczy przyszłości. Na przykład silnik odrzutowy, który działa tak jak silniki rakietowe - dodaje rozmówczyni Roberta Grzędowskiego.
Co równie ważne, w ramach Pikniku Naukowego będzie można zapoznać się z nowymi technologiami, które trafią na Międzynarodową Stację Kosmiczną za sprawą misji z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. - To na przykład opaska do mierzenia parametrów życiowych astronautów, świeżo wyprodukowana w Polsce. To również aparatura do hodowli glonów. Stacja kosmiczna może sama się wyżywić; od lat mają tam technologię do hodowania warzyw. Teraz trafi tam jeszcze nasza propozycja i pierogi, które jadą ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Tych pierogów też będzie można spróbować na Pikniku - zachęca gościni radiowej Trójki.
Kamil Kucharski/k