Polskie Radio
Section05
Michał Dębski

Skrzypek Artiom Sziszkow: jestem wykonawcą i to, co czuję, jest dla mnie prawdą

- Nadal odkrywam nowe rzeczy w tej muzyce. Tak naprawdę po raz pierwszy w życiu zagrałem utwór Lutosławskiego kilka miesięcy temu, jesienią 2023 roku. Dowiedziałem się, że wszystko jest przemyślane. Nie ma przypadkowości, tu nawet przypadek jest zaplanowany - mówił w Dwójce skrzypek Artiom Sziszkow, solista koncertu inaugurującego Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI".
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Witold Lutosławski studio Lutosławskiego Dwójka Marcin Krajewski Artiom Sziszkow Michał Dębski

"Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego. "To przypowieść biblijna, którą doskonale znamy"

- Krzysztof Penderecki był mistrzem form scenicznych, czuł tę dramaturgię. Nawet bez elementów wizualnych jesteśmy w stanie tę opowieść śledzić, choć oczywiście lepiej widzieć to, co jest przygotowane przez reżysera i choreografa - mówiła w Dwójce Beata Bolesławska-Lewandowska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki Łódź spektakl Biblia Dwójka Michał Dębski opera Beata Bolesławska-Lewandowska koncert

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  Ferenc Liszt koncert Leonora Armellini Eufonie filharmonia narodowa Andrzej Panufnik koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka Michał Dębski dyrygent

Uta Goebl-Streicher: Chopin w listach Friederike Müller to ktoś godny podziwu

- Friederike Müller była niezwykle serdecznym, emocjonalnym człowiekiem, przywoływała swoje przemyślenia i przeżycia, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne, w bardzo emocjonalny sposób. Uważam, że jej listy są wyjątkowe, również przez to, że są przepełnione jej wielkim podziwem wobec Chopina. Możemy tu bez wątpienia mówić o fascynacji - mówiła w Dwójce Uta Goebl-Streicher, autorka książki o listach Friederike Mueller, jednej z ulubionych i najbardziej utalentowanych uczennic Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Dwójka koncert rocznica Michał Dębski MUZYKA

Chór Filharmonii Narodowej i jubileuszowy koncert z Orkiestrą Polskiego Radia

- To będzie takie nasze radiowe świętowanie, bowiem ta współpraca od wielu lat przynosi wspaniałe efekty. Już nie wspomnę o licznych koncertach, ale przede wszystkim nagraniach, zarejestrowanym materiale, który został z radiem dokonany; również płyty, które nagrywaliśmy z orkiestrą radiową - mówił w Dwójce szef Chóru Filharmonii Narodowej Bartosz Michałowski przed sobotnim koncertem (7.10) z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  chór Chór Filharmonii Narodowej jubileusz koncert Dwójka Michał Dębski Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie MUZYKA studio Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Alexandre Kantorow: recital, koncert i muzyka kameralna są jak boki trójkąta

- Z René Martin, dyrektorem festiwalu La Roque d'Anthéron, znamy się od dawna. Był jedną z pierwszych osób, które mi zaufały. Kiedy miałem zaledwie 16 lat, dał mi szansę na innym festiwalu, który organizuje - La Folle Journée. W tym roku poprosił mnie o to, bym zagospodarował cały wieczór, na który mogłem przygotować, cokolwiek chciałem - mówił w Dwójce francuski pianista Alexandre Kantorow.
Zobacz więcej na temat:  koncert Sinfonia Varsovia fortepian Dwójka MUZYKA Ludwig van Beethoven Franz Schubert Michał Dębski

"Chopin i jego Europa" 2023. Fabio Biondi: "Paria" Moniuszki to opera przepełniona melancholią

- "Paria" to rodzaj dziwnej i wyrafinowanej mieszanki czegoś, co prawdopodobnie powstało na wskutek wyobrażeń Moniuszki o Indiach i niezwykle nostalgiczną podróżą we wschodnim kierunku. Mówię mojemu zespołowi, że odnalazłem w tej muzyce tę samą melancholię i malarskość, na które pozwala nam literatura. Na przykład Dostojewski potrafił ująć te same odcienie. I to jest dla mnie fantastyczne, bardzo ekscytujące - mówił w Dwójce Fabio Biondi.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Fabio Biondi Stanisław Moniuszko opera Michał Dębski

BBC Proms 2023. Leila Josefowicz: muzyka musi być wykonywana z przekonaniem i pewnością siebie

- Aby dotrzeć do słuchaczy potrzebne jest specjalne wykonanie. Utwór nie może być po prostu zagrany. Musi być wykonany z przekonaniem, troską i pewnością siebie, z pełną ekspresją i pomysłem. To dla mnie niecodzienne, jak komunikatywne, jak emocjonalne i jak głębokie mogą być nasze wrażenia, nasze uczucia płynące z muzyki - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Leila Josefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  bbc proms koncert skrzypce Dwójka Michał Dębski Karol Furtak

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Wagner Bayreuth Tomasz Konieczny Dwójka opera Michał Dębski Marcin Majchrowski

Bomsori Kim: czuję, że to nadal początek mojej kariery

- Czuję, że cały czas jestem na początku, ponieważ nadal występuję po raz pierwszy w wielu bardzo ważnych miejscach, takich jak Londyn - to mój debiut na Promsach. We wrześniu będę miała swój pierwszy koncert w Paryżu. W tym sezonie debiutowałam też w wielu innych krajach, np. w Norwegii, kilka tygodni temu w Bergen - mówiła w Dwójce południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms skrzypce Michał Dębski Dwójka MUZYKA Bomsori Kim

Patryk Zakrocki: "Leggerezza" to lekka odpowiedź na ciężar rzeczywistości

- Ten pomysł powstał dzięki eksperymentom, które prowadziłem na gitarze. Dzieliłem ją na połowy, nagłaśniałem je oddzielnie i powstał specyficzny instrument o brzmieniu klawesynu i cytry. Jestem wolny od ciężaru wiedzy, jak posługiwać się tradycyjną gitarą, to lekka faktura - mówił Patryk Zakrocki, który 27 maja wraz z Olgą Mysłowską i Michałem Pepolem wystąpi w "Miejscówce z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Pepol Miejscówka z Dwójką Dwójka Michał Dębski Patryk Zakrocki

Andrei Ioniță: "Schelomo" zabiera muzyków i publiczność w wyjątkową podróż

- Dorastałem w religijnym środowisku. Byłem więc zaznajomiony z historią o Salomonie, jego pismami i z księgą Koheleta, która jest cytowana w "Schelomo". Myślą przewodnią całego utworu jest sam początek tej księgi, czyli "Marność nad marnościami i wszystko marność". Zawarta w tym utworze historia opiera się na lamentacjach, ale i na wewnętrznych dyskusjach prowadzonych przez grającego na wiolonczeli, bijącego się z własnymi myślami solistę - mówił Andrei Ioniță w przerwie czwartkowego koncertu (18.05) w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela NOSPR koncert Dwójka Katowice Michał Dębski MUZYKA Eugeniusz Knapik

Rafał Iwański: na instrumentach afrykańskich do niedawna grałem tylko w domu

- Od wielu lat działam równolegle jako instrumentalista grający na instrumentach perkusyjnych, zarówno tych większych: kongach, gongach, bębnach, jak i tych mniejszych: zanzach, kalimbach, a także eksploruję muzykę elektroniczną i elektroakustyczną. To połączenie wydało mi się niezwykle fascynujące - mówił w "Poranku Dwójki" Rafał Iwański, gospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (13.05).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką muzyka elektroniczna koncert Michał Dębski Dwójka

Thomas E. Bauer: u Pendereckiego głos jest elementem brzmienia całej orkiestry

- W VI Symfonii Pendereckiego istnieje analogia do "Pieśni o ziemi" Mahlera. W obu czytelny jest motyw natury. Krzysztof Penderecki pasjonował się roślinami, kolekcjonował je w swoim wielkim w ogrodzie - mówił w Dwójce baryton Thomas E. Bauer, który wraz z tenorem Thomasem Mohrem wystąpił podczas 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Z artystami rozmawiał Michał Dębski.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski koncert NOSPR Dwójka Michał Dębski Krzysztof Penderecki

Robert Trevino: pamiętajmy, że Ravel był też Baskiem

- Ravel był baskijskim kompozytorem. Dorastał w Kraju Basków, a więc jego związek z tym krajem sięga samego początku jego życia. Jego matka była Baskijką, a on sam mówił po baskijsku tak samo dobrze, jak po francusku - mówił w Dwójce amerykański dyrygent Robert Trevino, który poprowadził wtorkowy koncert (28.03) w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Maurice Ravel MUZYKA Michał Dębski dyrygent Dwójka koncert

XX "Łańcuch": Szemet o dwudziestowiecznych prawykonaniach

- Nie odczuwam żadnych problemów przy wykonywaniu muzyki z początku czy połowy XX wieku. Nie muszę jakoś specjalnie wchodzić w ten świat, żeby to poczuć. Niby to jest tak daleko, a nadal blisko. Ta muzyka nadal jest traktowana jako muzyka nowa, przynajmniej dla szerszego grona odbiorców - mówił w Dwójce dyrygent Jarosław Szemet, który poprowadził sobotni koncert (4.02) w ramach XX Festiwalu "Łańcuch". W jego trakcie po raz pierwszy w Polsce wykonane zostały utwory Aleksandra Goehra i Wallingforda Rieggera.
Zobacz więcej na temat:  Michał Dębski koncert Witold Lutosławski MUZYKA Dwójka

Maestro Robertas Servenikas: III Symfonia Lutosławskiego to arcydzieło

- Lutosławski mówił, że to muzyka bez narzuconych dramaturgii czy kontekstu. To nie oznacza, że nie jest poruszająca, każdą osobę słuchającą tej symfonii dotknie jej inny aspekt. Więcej, każde wykonanie może być dla dyrygenta i orkiestry innym przeżyciem. III Symfonia Lutosławskiego jest otwarta na mniejszą lub większą interpretację, pozwala muzyce oddychać - mówił na antenie Dwójki maestro Robertas Servenikas, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia podczas koncertu inauguracyjnego XX Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch".
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka Michał Dębski Witold Lutosławski Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego