Jonasz Kofta z radiowej strony

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:38
W audycji przypomnieliśmy przede wszystkim fragmenty takich audycji jak "Fachowcy" i "Dialogi na cztery nogi", ale też inne utwory pisane przez Jonasza Koftę dla Polskiego Radia.  
Audio
  • Audycja z okazji 30. rocznicy śmierci Jonasza Kofty (Kabarety literackie/Dwójka)
Jonasz Kofta
Jonasz KoftaFoto: PAP/Marek Karewicz

kofta-1200.jpg
Jonasz Kofta. 30. rocznica śmierci

...chcemy mieć wszystko
Start do kas
Brawa mas
Własną twarz
Miłość władz
I do tego być nonkonformistą...

To słowa piosenki Jonasza Kofty "Gdzie ta bohema".

Odszedł trzydzieści lat temu, ale jego teksty nie straciły ani urody poezji, ani ostrza ironii.

Miał szczęście, bo jego wielki talent bardzo szybko docenili zarówno redaktorzy "Szpilek" (siedzącego w kawiarni "U Marca" przy stoliku Słonimskiego i Marianowicza zapamiętała Rita Marianowicz, dla której był kolejnym wcieleniem Wertyńskiego), jak i redaktorzy Polskiego Radia.

Poeta, autor tekstów piosenek, satyryk, dramaturg, aktor i piosenkarz kabaretowy, malarz. Artysta!


czytaj więcej
kofta.jpg
Sklep Polskiego Radia

"W 1961 roku ukończył poznańskie Liceum Plastyczne i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1962 utworzył wraz z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem kabaret Centralnego Klubu Studentów Warszawy "Hybrydy". Dwa lata później został kierownikiem literackim tegoż kabaretu" - wynotowała skrzętnie Gina Komasa, autorka albumu dźwiękowego wydanego w 2002 roku przez Polskie Radio. Album Janusz Kofta "Kofta Jonasz" zawiera zarówno jego piękne, mówiące o miłości, wierności, prawdzie czy zdradzie piosenki, jak i numery i skecze kabaretowe - te pisane dla Kabaretu pod Egidą i te dla Polskiego Radia. Bo od 1964 roku współpracował Jonasz Kofta z Programem III PR. Był współautorem i wykonawcą bardzo popularnych programów satyrycznych: "Ilustrowanego Magazynu Autorów", "Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego". Na pewno wielu spośród Państwa pamięta "Fachowców", "Dialogi na cztery nogi"- audycje dialogowane ze Stefanem Friedmanem. W 1972 roku otrzymał za nie "Złoty Mikrofon"- nagrodę przyznawaną przez środowisko ludzi Radia.

W audycji przypomnieliśmy przede wszystkim fragmenty "Fachowców" i "Dialogów na cztery nogi", ale też inne utwory pisane dla radia. Uchyliśmy też kurtynę dawnego kabaretu "Pod Egidą".

Jonasz Kofta pisał: "Zanik kabaretu jest groźny. Żadne pieniądze nie napędzą nikomu talentu. Poezja nie jest zawodem. Pojęcie sukcesu jest poezji obce. Uśmiech to jeden z niewielu luksusów dostępnych dzisiaj".

***

Tytuł audycji: Kabarety literackie 

Prowadzi: Anna Lisiecka

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 15.00

jp/pg

Czytaj także

Kofta prywatnie. "Mawiał, że lenie pracują najciężej"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 13:00
- Siebie uważał za najciężej pracującego lenia - o znakomitym poecie, dramaturgu i satyryku Jonaszu Kofcie opowiadała w Dwójce m.in. jego żona Jaga.
rozwiń zwiń