X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czerwiec '56. "Robotnicy uwierzyli, że władza chce ich wysłuchać"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:00
- Atmosfera odwilży 1956 roku sprawiła, że poznańscy robotnicy zaczęli domagać się dobrej organizacji pracy i wyższych zarobków. Zgłosili też 5 tysięcy poprawek do planu gospodarczego i zażądali zwrotu bezprawnego podatku. Dostali puste obietnice - mówił prof. Stanisław Jankowiak.
Audio
  • Jak poznański Czerwiec zmienił bieg historii (Rzeczypospolite/Dwójka)
Poznań 1956.  Ostrzelany portret Bieruta w budynku Urzędu Bezpieczeństwa
Poznań 1956. Ostrzelany portret Bieruta w budynku Urzędu BezpieczeństwaFoto: PAP/Wojciech Kondracki

poznan-56-zobacz_663x364_.jpg
Poznań '56 - serwis specjalny

Gość audycji przypomniał, że Wielkopolska była uważana przez komunistyczną władzę za region bogaty i oszczędny. - Tym, co odróżniało ją od reszty kraju była tradycja indywidualnego gospodarowania. W powojennej rzeczywistości wielkopolski gospodarz spadł więc do kategorii wroga władzy ludowej. Wielkopolska rolnicza miała zaś swoje rzemieślnicze i przemysłowe zaplecze. Komunizm uderzył w te dwa obszary równie mocno – stwierdził prof. Stanisław Jankowiak.

- Zakłady Cegielskiego był symbolem Wielkopolski, ale tak, jak wszystkie polskie fabryki w latach 50., podlegały negatywnym procesom wynikajacym z narzucania nierealistycznych planów produkcyjnych. Jego załogę stanowili jednak ludzie przyzwyczajeni do tego, że ciężko pracują, ale za tę pracę dostają dobre wynagrodzenie. W nowej rzeczywistości żaden z tych elementów nie był realizowany: źle zorganizowana, ciężka praca była coraz gorzej opłacana. To nie mogło sie dobrze skończyć - zauważył gość audycji.

Jaki był bezpośredni wybuchu protestów poznańskiego Czerwca? Jaką strategię rozwiązania konfliktu przyjęli komuniści? Dlaczego zdecydowali się na wycofanie z obietnic, gdy w Poznaniu trwały międzynarodowe targi? Czy bez rewolty w roku 1956 stalinizm w Polsce potrwałby dekadę dłużej? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wykorzystane zostały nagrania archiwalne, m.in. fragment reportażu Aleksandry Łapkiewicz.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite 

Prowadzi:  prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Stanisław Jankowiak (Uniwersytet Adama Mickiewicza)

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznański Czerwiec - największa masakra w historii PRL

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 08:00
W czerwcu 1956 roku na ulice Poznania wysłano około 8 tys. żołnierzy, 300 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych i samoloty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwiec '56. "Na początku chodziło o chleb"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 18:00
– Bieda była powszechna. W Poznaniu części ludzi żyło się gorzej, niż przed wojną. Podłoże strajków było ekonomiczne, ale szybko dołączyły do tego inne hasła – mówiła historyk dr hab. Dorota Skotarczak.
rozwiń zwiń