Czerwiec '56. "Robotnicy uwierzyli, że władza chce ich wysłuchać"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:00
- Atmosfera odwilży 1956 roku sprawiła, że poznańscy robotnicy zaczęli domagać się dobrej organizacji pracy i wyższych zarobków. Zgłosili też 5 tysięcy poprawek do planu gospodarczego i zażądali zwrotu bezprawnego podatku. Dostali puste obietnice - mówił prof. Stanisław Jankowiak.
Audio
  • Jak poznański Czerwiec zmienił bieg historii (Rzeczypospolite/Dwójka)
Poznań 1956.  Ostrzelany portret Bieruta w budynku Urzędu Bezpieczeństwa
Poznań 1956. Ostrzelany portret Bieruta w budynku Urzędu BezpieczeństwaFoto: PAP/Wojciech Kondracki

poznan-56-zobacz_663x364_.jpg
Poznań '56 - serwis specjalny

Gość audycji przypomniał, że Wielkopolska była uważana przez komunistyczną władzę za region bogaty i oszczędny. - Tym, co odróżniało ją od reszty kraju była tradycja indywidualnego gospodarowania. W powojennej rzeczywistości wielkopolski gospodarz spadł więc do kategorii wroga władzy ludowej. Wielkopolska rolnicza miała zaś swoje rzemieślnicze i przemysłowe zaplecze. Komunizm uderzył w te dwa obszary równie mocno – stwierdził prof. Stanisław Jankowiak.

- Zakłady Cegielskiego był symbolem Wielkopolski, ale tak, jak wszystkie polskie fabryki w latach 50., podlegały negatywnym procesom wynikajacym z narzucania nierealistycznych planów produkcyjnych. Jego załogę stanowili jednak ludzie przyzwyczajeni do tego, że ciężko pracują, ale za tę pracę dostają dobre wynagrodzenie. W nowej rzeczywistości żaden z tych elementów nie był realizowany: źle zorganizowana, ciężka praca była coraz gorzej opłacana. To nie mogło sie dobrze skończyć - zauważył gość audycji.

Jaki był bezpośredni wybuchu protestów poznańskiego Czerwca? Jaką strategię rozwiązania konfliktu przyjęli komuniści? Dlaczego zdecydowali się na wycofanie z obietnic, gdy w Poznaniu trwały międzynarodowe targi? Czy bez rewolty w roku 1956 stalinizm w Polsce potrwałby dekadę dłużej? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wykorzystane zostały nagrania archiwalne, m.in. fragment reportażu Aleksandry Łapkiewicz.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite 

Prowadzi:  prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Stanisław Jankowiak (Uniwersytet Adama Mickiewicza)

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Czytaj także

Poznański Czerwiec '56. Największa masakra w historii PRL [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 06:00
W czerwcu 1956 roku na ulice Poznania wysłano około 8 tys. żołnierzy, 300 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych i samoloty. Posłuchaj archiwalnych nagrań Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwiec '56. "Na początku chodziło o chleb"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 18:00
– Bieda była powszechna. W Poznaniu części ludzi żyło się gorzej, niż przed wojną. Podłoże strajków było ekonomiczne, ale szybko dołączyły do tego inne hasła – mówiła historyk dr hab. Dorota Skotarczak.
rozwiń zwiń