X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czerwiec '56. "Na początku chodziło o chleb"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 18:00
– Bieda była powszechna. W Poznaniu części ludzi żyło się gorzej, niż przed wojną. Podłoże strajków było ekonomiczne, ale szybko dołączyły do tego inne hasła – mówiła historyk dr hab. Dorota Skotarczak.
Audio
  • Czerwiec '56. "Na początku chodziło o chleb" (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Czerwiec 1956 r. w Poznaniu. Robotnicy maszerują z flagą nasiąkniętą krwią
Czerwiec 1956 r. w Poznaniu. Robotnicy maszerują z flagą nasiąkniętą krwiąFoto: wikimedia/domena publiczna

Strajk, który wybuchł o godzinie 6.30 28 czerwca 1956 r. w Zakładach Przemysłu Metalowego Hipolit Cegielski (noszących wówczas nazwę Zakłady im. Józefa Stalina), przerodził się w pierwszy w PRL spontaniczny protest przeciw władzy.

Robotnicy w milczeniu wyszli z zakładów i skierowali się w stronę centrum Poznania. "Szliśmy spokojnie, bez żadnych okrzyków" - wspominał jeden z uczestników pochodu. Ale tłum był gniewny. W miarę jak gęstniał, narastała również temperatura uczuć. Naprzeciwko niego stanęło dziesięć tysięcy żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

Ferment, który doprowadził do wydarzeń poznańskiego Czerwca, zaczął się jednak znacznie wcześniej w zupełnie innym miejscu...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: dr hab. Dorota Skotarczak (historyk, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Piotr Franaszek (historyk, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 25.06.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cichociemni to dwa żołnierskie pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 17:00
- Przyjęło się mówić o cichociemnych jako formacji, ale to nie była żadna formacja, tylko rzesza żołnierzy, którzy ochotniczo podjęli się służby w kraju - mówił w Dwójce historyk prof. Marek Ney-Krwawicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Paweł II - historia i sprawy ostateczne

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 16:59
- Jeśli definiować politykę arystotelesowsko, jako dbałość o dobro wspólne, to Jan Paweł II w pewnym sensie był politykiem. Ale miał perspektywę inną niż tylko doczesna - mówił w Dwójce Paweł Gierech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska o krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 20:00
- Były plany ewakuacji rządu i przeniesienia go do Poznania. Wtedy bratobójcze walki rozlałyby się na cały kraj - mówił w Dwójce o przebiegu zamachu majowego w roku 1926 prof. Tadeusz Panecki.
rozwiń zwiń