Polskie Radio
Section05
Czerwiec 1956

Czerwiec '56. Prezydent Duda: testament robotników Poznania to jedno ze źródeł suwerennej Polski

"Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na obchodach 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Dziękuję Państwu za pielęgnowanie pamięci o robotnikach, którzy 28 czerwca 1956 roku wyszli z tutejszych zakładów, by zaprotestować przeciw komunistycznemu reżimowi" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście w 67. rocznicę robotniczych protestów w czerwcu 1956 r. w stolicy Wielkopolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Poznań Andrzej Duda Czerwiec 1956 robotnicy historia Polski protest PRL komunizm Poznań 1956 strajki

Czerwiec '56. Mieszkańców Poznania wsparł Robert de Niro

W 1956 roku w Poznaniu doszło do protestów robotniczych znanych jako Poznański Czerwiec. W dwudniowych starciach rannych zostało ok. 900 osób, 75 zginęło, wśród nich - 13-letni Romek Strzałkowski. Dziś - 28 czerwca - mija 67 lat od tych wydarzeń. W obchody zaangażował się amerykański aktor Robert De Niro.
Zobacz więcej na temat:  Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956 Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Jacek Butlewski Robert De_Niro Albert Camus

"Ocalić od zapomnienia". Reportaż o Poznańskim Czerwcu 1956 [POSŁUCHAJ]

W latach 50. w fabrykach były fatalne warunki pracy. Zmuszano robotników do wyrabiania wyśrubowanych norm. Nikt jednak nie zawracał sobie głowy bezpieczeństwem pracowników. Było wiele wypadków śmiertelnych, wielu robotników zostało kalekami. Czarę goryczy przelała informacja o podwyżkach cen żywności. Robotnicy z Cegielskiego wyszli na ulicę. Dołączyli do nich inni. To pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Urszula Żółtowska-Tomaszewska Czerwiec 1956 pr poleca

Muzyczny "Wieczór z historią". Najważniejsze historyczne rocznice i jubileusze tego lata

W ostatniej przed wakacyjną przerwą audycji "Wieczór z historią" posłuchaliśmy piosenek i ballad odnoszących się do ważnych dla historii Polski wydarzeń czerwca, lipca i sierpnia, m.in. utworu "Nie do zmiażdżenia" przypominający Poznański Czerwiec 1956 r.. "Wołyń", "Mały Powstaniec" czy "'Bij bolszewika". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rzeź Wołyńska Czerwiec 1956 Poznań Powstanie Warszawskie Armia Krajowa piosenka Lech Makowiecki Maksymilian Maria Kolbe

Rocznica Poznańskiego Czerwca '56. Prezydent i premier wspominają bohaterów. "Wspólnie pochylamy głowy"

"Poznański Czerwiec zainicjował zmiany w naszym kraju, otworzył drogę do wolności, choć długo jeszcze przyszło Polakom na nią czekać" - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników obchodów 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca. "Robotnicze żądania socjalne boleśnie demaskowały władzę, która mieniąc się ludową, rzeczniczką ludzi pracy, ludzi tych bezwzględnie wyzyskiwała" - dodał z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkopolska Poznań historia Polski historia PRL HISTORIA PRL komunizm propaganda strajki Czerwiec 1956 robotnicy represje Andrzej Duda Andrzej Dera Mateusz Morawiecki Szymon Szynkowski Solidarność

Nietypowa gra miejska. "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956"

Rzut granatem i zagadki dotyczące uzbrojenia czy budowy pojazdów – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników historycznej gry miejskiej "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956". Takie łączące przyjemne z pożytecznym zabawy odbywają się regularnie w Sianowie w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo Poznań 1956 Czerwiec 1956 PRL gra miasto historia Polski

Prof. Antoni Dudek: Czerwiec '56 różni się od innych protestów w PRL. Obie strony miały broń

- W jednym wymiarze Czerwiec '56 różni się od wszystkich pozostałych protestów, które były w PRL-u później. Mianowicie w trakcie tych demonstracji, tych protestów, rzeczywiście tłum zdobywa w więzieniu broń, ponad 200 sztuk broni. (...) A więc można powiedzieć, że tam obie strony były uzbrojone - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli Antoni Dudek PRL historia Polski HISTORIA historia PRL Czerwiec 1956